Ak stretnete žraloka a snažíte sa s krikom odplávať preč, ste preňho skvelou korisťou, tvrdí potápač

Ak sa stretne so žralokom, zachovajte pokoj.
Ak sa stretne so žralokom, zachovajte pokoj. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Vo štvrtok (8.6.) došlo k tragickej udalosti na egyptskej pláži, kde žralok napadol a usmrtil 23-ročného muža. Šanca na stretnutie žraloka je síce malá, no napriek tomu táto predstava mnoho ľudí desí. Prichádza dovolenková sezóna a nie je na škodu byť obozretný. Ponúkame vám tipy, ako sa útoku žraloka vyhnúť a čo urobiť, keď naňho narazíte.

Je väčšia pravdepodobnosť, že vás trafí blesk alebo zomriete po uštipnutí včelou. Niekedy však prídu situácie, ktoré nikto neočakáva. „Stretnúť žraloka je ako vyhrať lotériu,“ povedal pre tn.cz Richard Jaroněk, potápač a odborník na žraloky.

Nie je dôležité vedieť len to, ako sa pri stretnutí so žralokom zachovať. Podstatné je, kedy a kde by sme nemali plávať, ak sa mu chceme vyhnúť.

Prečítajte si tiež:

Nebezpečné miesta a časy

Prvým krokom je neplávať v mori od západu do východu slnka, pretože vtedy sú žraloky najaktívnejšie.  Rovnako sa odporúča vyhnúť sa kúpaniu tesne po búrke, pretože voda je vtedy zakalená, čo zhoršuje našu viditeľnosť.

BBC apeluje na ľudí, aby počas plávania nemali na sebe nijaké výrazné šperky. Odlesk totiž môže žralokovi evokovať rybie šupiny. Pochopiteľne je rovnako nebezpečné plávať v mori, ak krvácame.

Prečítajte si tiež:

Pokiaľ sa rozhodneme ísť na samotársku nekomerčnú pláž, kde nie sú naokolo nijakí ľudia či iní turisti, určite by sme si mali dať pozor na rybárov či rybárske lode. Žraloky dokážu cítiť pach z návnady na dlhú vzdialenosť a preto je možné, že sa v takejto oblasti budú nachádzať.

Podobne by sme mali byť obozretní aj v prípade, ak sa na pláži nachádzajú zvieratá ako tulene, ktoré žraloky lovia. Morské vtáky, ktoré sa potápajú do vody pre potravu, môžu byť tiež dobrým indikátorom toho, že je v mori veľa rýb, ktoré žraloky lákajú. 

Prečítajte si tiež:

Čo robiť, keď ho stretneme

Richard pre tn.cz tvrdí, že by sme sa mali čo najviac upokojiť. Krik, špliechanie a snaha sa dostať rýchlo preč nás iba unavia a žraloka vyprovokujú. Dokáže cítiť vo vode vibrácie, ktoré mu evokujú, že sa niekto topí – to je preňho dokonalá korisť. „Nabudí ho práve tá panika, z jeho pohľadu tam umiera nejaké zvieratko,“ dodáva.

Mali by sme sledovať pohyb žraloka a veľmi pomaly a opatrne sa dostať späť k brehu. Žralok nikdy nezaútočí priamo, najskôr do svojej koristi naráža alebo strká plutvou.

Skúsený potápač Richard má však iné postupy, ako žraloka odohnať. „Normálne ho odstrčím preč, nemusím ho mlátiť. Takýto spôsob je však pre veľa ľudí nepredstaviteľný,“ hovorí.

Pozrite si reportáž o nedávnom tragickom útoku žraloka v Egypte: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.