Ukrajina na niektorých miestach frontu prelomila obranné línie Rusov

Vojna na Ukrajine, armáda.
Vojna na Ukrajine, armáda. Zdroj: TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP

K "významným" operáciám ukrajinskej armády došlo na niektorých úsekoch frontovej línie na východe a juhu Ukrajiny, uviedlo v sobotu britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb. TASR informuje na základe správy denníka The Guardian. 

Ukrajinské jednotky tam podľa Londýna "zrejme dosiahli dobrý pokrok" a "prenikli do prvých línií ruskej obrany". V ďalších oblastiach je však "ukrajinský postup pomalší", dodáva Londýn. 

Prečítajte si tiež:

Výkon ruských jednotiek bol medzitým podľa ruského rezortu obrany "zmiešaný". Niektoré jednotky "pravdepodobne vykonávali vierohodné manévrové obranné operácie, kým iné sa stiahli" za určitého chaosu v "čase pribúdajúcich správ o ruských obetiach, keď sa sťahovali cez svoje vlastné mínové polia", cituje Guardian. 

"Ruské letectvo bolo nezvyčajne aktívne nad južnou Ukrajinou, kde je vzdušný priestor pre Rusko dostupnejší než v iných častiach krajiny. Stále však nie je jasné, či boli taktické nálety účinné," uviedlo britské ministerstvo obrany v najnovšom vyhlásení k bojom na Ukrajine.

ISW si všíma aj to, že ruský prezident Vladimír Putin v piatok povedal, že ukrajinské protiofenzíva sa začala, a priznal, že ukrajinská armáda stále disponuje útočným potenciálom. To je posun oproti minulosti, kedy sa Kremeľ snažil ukrajinské operácie bagatelizovať.

Prečítajte si tiež:

​Ukrajinské vedenie však stále oficiálne neohlásilo, že dlho očakávaná protiofenzíva sa začala. Prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v pravidelnom večernom príhovore poďakoval všetkým vojakom, ktorí „sa v týchto dňoch nachádzajú v mimoriadne ťažkých bitkách“. Povedal tiež, že sa zišiel s najvyššími predstaviteľmi armády a hovorili „o ukrajinských defenzívnych postupoch, o ukrajinských ofenzívnych postupoch a o ukrajinských ziskoch na frontových líniách“.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.