USA: Nemocnice hlásia vysoký nárast infekcií mozgu u detí, dôvodom môže byť pandémia

Dieťa v nemocnici.
Mozgové abscesy môžu byť smrteľné. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Epidemiológovia zaznamenali, že sa počas minulej zimy počet závažných vírusových a bakteriálnych infekcií mozgu zvýšil na rekordné číslo. Štatistiky z posledných rokov naznačujú, že na vine môže byť covid a uvoľnenie protipandemických opatrení.

Nové dáta o infekčnosti a úmrtnosti poskytlo Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC).  Prípady  infekcie, ktorá spôsobuje mozgové abscesy, začali po vypuknutí pandémie v roku 2020 prudko klesať. V marci 2022, po uvoľňovaní opatrení, počet opäť stúpol na priemernú hranicu.

Počas zimných mesiacov v roku 2023 začali prípady narastať, s príchodom jari a leta sa počet stabilizoval, no stále ostáva nadpriemerne vysoký.

Podľa vedcov zo štatistík vyplýva, že počet prípadov klesol počas najsilnejších vĺn pandémie práve preto, že deti nechodili do školy a nosili rúška – tým sa neprenášali respiračné ochorenia. Po uvoľnení opatrení, kde sa veľa deťom oslabila imunita, prípady začali rýchlo stúpať, uvádza CBS News.

Prečítajte si tiež:

Príčiny, liečba a následky

Mozgové abscesy sa objavujú po infekcii dýchacích ciest, príčinou môže byť teda ochorenie covid alebo bežná chrípka. Spôsobujú ich baktérie alebo plesne, ktoré sa do mozgu dostanú z inej infekcie, napríklad zo zápalu pľúc, dutín, uší a podobne.

Abscesy sú „vačky“ naplnené hnisom, ktoré tlačia na okolité tkanivo. Môžu spôsobiť poškodenie mozgu a v závažných prípadoch aj smrť, informuje ČT24.

Pokiaľ sa na ochorenie príde dostatočne včas, lekári sú schopní infekciu vyliečiť antibiotikami či chirurgickým zákrokom.

CDC sa domnieva, že nárast prípadov skutočne súvisí s uvoľnením protipandemických opatrení a situáciu budú aj naďalej monitorovať.

Pozrite si archívnu reportáž o zrušení posledného protipandemického opatrenia na Slovensku: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.