Pápež sa zotavuje po operácii pruhu. V nemocnici zostane zrejme celý budúci týždeň

Pápež František
Pápež František. Zdroj: AP Photo/Alessandra Tarantino

Pápež František sa má podľa Vatikánu po stredajšej operácii dobre a chce sa čo najskôr vrátiť k plneniu svojich pracovných povinností. Pápežov chirurg Sergio Alfieri však v sobotu uviedol, že hlava katolíckej cirkvi zostane v nemocnici „pravdepodobne celý budúci týždeň“, informuje tlačová agentúra ANSA.

„Pápež sa má dobre. Operácia prebehla dobre. Pápež vyjadril túžbu znovu začať pracovať,“ povedal v sobotu vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. O termíne Františkovho prepustenia z rímskej nemocnice Gemelli podľa neho rozhodnú ošetrujúci lekári.

„Požiadali sme pápeža, aby strávil časť obdobia svojej rekonvalescencie v nemocnici,“ povedal v sobotu novinárom chirurg Alfieri. „My sme dali pápežovi lekárske odporúčanie, ale príslušné rozhodnutie urobil on.“

Prečítajte si tiež:

Hospitalizáciu predĺžili z preventívnych dôvodov

Alfieri zdôraznil, že pacientovo pooperačné zotavovanie prebieha dobre a lekári sa rozhodli odporučiť dlhšiu hospitalizáciu len z preventívnych dôvodov s cieľom uľahčiť proces rekonvalescencie.

Výsledky pápežových vyšetrení sú podľa Alfieriho v rámci bežnej normy, ale mal by zatiaľ vyvíjať len „minimálnu aktivitu“. Lekári ho preto požiadali, aby v nedeľu neodriekal z okna svojej nemocničnej izby tradičnú modlitbu Anjel Pána.

Podľa hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho sa bude pápež v nedeľu napoludnie modliť len vnútri svojej izby a veriaci sa k nemu môžu pridať v duchu.

Vatikán ešte predtým v sobotu ráno oznámil, že 86-ročný pápež strávil v nemocnici tretiu pokojnú noc. Podľa Vatikánu si hlava katolíckej cirkvi v pápežskom apartmáne v Gemelli číta posediačky noviny, modlí sa a vykonáva aj niektoré pracovné úkony.

Prečítajte si tiež:

Audiencie zrušili

V sobotu podvečer sa bude na Námestí svätého Petra vo Vatikáne konať nábožensko-kultúrne podujatie na podporu myšlienky bratstva a solidarity všetkých ľudí. Očakáva sa, že v rámci podujatia bude odvysielané aj videoposolstvo od pápeža. Nie je však jasné, či bolo nahraté ešte pred stredajšou operáciou, či už počas hospitalizácie, píše agentúra AP.

Všetky pápežove audiencie do 18. júna boli zrušené, aby sa mohol v pokoji zotaviť. Podľa sobotňajšieho vyjadrenia Bruniho termíny po tomto dátume nateraz platia.

Vatikán v stredu avizoval, že František zostane v nemocnici „niekoľko dní“, pričom operácie tohto druhu si zvyčajne vyžadujú päť až sedemdňovú operáciu.

V rímskej nemocnici Gemelli František v stredu podstúpil trojhodinovú operáciu hernie (tzv. pruhu). Lekári mu chirurgicky otvorili brušnú dutinu a pomocou protetického materiálu mu prietrž zacelili. Zákrok prebiehal v celkovej anestézii.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť - v júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pričom pre chronické bolesti kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu dýchacích ciest, a preto často rozpráva šeptom.

Pozrite si príspevok o pápežovej operácii zo 7. 6.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.