Českou obcou sa opäť po niekoľkých týždňoch prehnalo tornádo. Ničilo strechy a lámalo stromy

Tornádo Česko
Tornádo v obci Lubná. Zdroj: Facebook - Czech Thunderstorm Research Association/Josef Chadima

Zničené strechy a oplotenia, polámané stromy. Obec Lubná v Pardubickom kraji v sobotu popoludní zasiahlo tornádo, informoval portál tn.cz.

Na úder tornáda upozornili na Facebooku lovci búrok. „Hoci sa to zdá neuveriteľné, obec Lubná pri Poličke bola dnes okolo 12:30 opäť zasiahnutá tornádom,“ uviedli.

Z fotiek je zreteľné, že veterný vír zničil strechy rodinných domov alebo ich ploty. „Predbežný odhad intenzity podľa dokumentácie zodpovedá približne tornádu intenzity F0-F1. Viac informácií nám dá až terénny prieskum,“ doplnili lovci búrok.

Že skutočne išlo o tornádo, potvrdili aj meteorológovia z ČHMÚ.

Obec Lubná zasiahlo tornádo už na konci apríla. Územím prechádzal studený front a sformovali sa nad ním aj supercely. „Podľa doložených škôd prešlo dráhu približne 500 metrov.

Najsilnejšie prejavy malo spočiatku svojej dráhy, kde na jednom dome zhodilo časť škridiel zo strechy, čo zodpovedá rýchlosti okolo 128 kilometrov za hodinu,“ informoval vtedy SHMÚ.

Pozrite si aj archívnu reportáž z Televíznych novín zo 14. 6. 2022 o tornáde, ktoré vyčíňalo na Morave:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.