Blíži sa revolúcia v leteckej doprave? Mladý návrhár predstavil dvojposchodové sedenie

Dvojposchodové sedenie v lietadle
Návrh dvojposchodového sedenia v lietadle. Zdroj: Profimedia.sk

Alejandro Núñez Vicente, 23-ročný španielsky dizajnér, verí, že dvojposchodové sedenie je budúcnosťou nízkonákladovej leteckej dopravy, píše CNN

Mladík predstavil svoj koncept na veľtrhu Aircraft Interiors Expo v nemeckom Hamburgu. Jeho návrh vyvolal búrlivú diskusiu. 

„Ľudia vždy nejakým spôsobom nenávidia inovácie,“ povedal Núñez Vicente pre CNN. „Väčšinou, keď sa ukáže niečo nové, všetci to najprv nenávidia, majú strach zo zmeny. Ale čím viac to ukazujete a rozvíjate, čím viac to vidia, tým viac si na to zvykajú.“

S celým projektom začal Núñez Vicente ešte v roku 2021, keď študoval na vysokej škole. Dnes má jeho startup Chaise Longue sponzorov a partnerské zmluvy.

Prečítajte si tiež:

Väčší komfort a viac ľudí

Kritici tvrdia, že pre pasažierov s klaustrofóbiou by mohlo byť takéto cestovanie mimoriadne nepríjemné.

Núñez Vicente namieta, že nesnaží sa úplne odstrániť bežné sedenie v lietadle. Dvojposchodové sedadlá chce len v strednom rade kabíny, pričom po stranách by ponechal tradičné sedadlá.

Je si vedomý, že takéto sedenie by nevyhovovalo každému. Tvrdí však, že by mohlo byť pre niektorých cestujúcich pohodlnejšie. Najmä pre vysokých pasažierov, ktorým by jeho návrh sedenia doprial viac priestoru na nohy.

Dizajnér priznáva, že pre letecké spoločnosti je návrh zaujímavý najmä z hľadiska navýšenia počtu cestujúcich.

„Mnohé letecké spoločnosti a mnohí veľkí hráči v tomto odvetví sa nás snažia tlačiť, aby sme do lietadla dostali viac cestujúcich,“ hovorí. „Nie je to naša hlavná priorita a náš hlavný cieľ, ale s týmto druhom dizajnu je to možné.“

Prečítajte si tiež:

Neistá budúcnosť

Na veľtrhu Aircraft Interiors Expo, ktorý sa konal od 6. do 8. júna, si mohli bude najnovší prototyp otestovať veľké letecké spoločností.

Zatiaľ čo Núñez Vicente tvrdí, že letecké spoločnosti sa o tento nápad zaujímajú, nie je zaručené, že sa projekt Chaise Longue v plnom rozsahu niekedy zrealizuje.

A ak áno, ešte nejaký čas to potrvá. Núñez Vicente v súčasnosti pracuje na získaní certifikácií, čo je zdĺhavý a zložitý proces.

Ďalšou komplikáciou môže byť to, že veľké aerolínie sa zvyčajne nezaujímajú o investície do nízkonákladového lietania. Inovácia sa zvyčajne odohráva v biznis triede a prvej triede.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.