Prežili pád lietadla aj 40 dní v džungli. Súrodencov nasmerovali za záchranou posledné slová umierajúcej matky

Prežili pád lietadla aj 40 dní v džungli. Súrodencov nasmerovali za záchranou posledné slová umierajúcej matky
Zdroj: Profimedia.sk

Štyri deti, ktoré ako zázrakom prežili 40 dní v džungli po páde lietadla, sa zotavujú v nemocnici v Bogote. Kľúčom k ich záchrane boli vedomosti najstaršej Lesly, ktorá sa naučila prežiť v džungli od svojej starej mamy. Pomoc sa rozhodli hľadať preto, lebo im to prikázala ich umierajúca matka, informuje portál The Guardian.

Očakáva sa, že hospitalizácia detí bude trvať dva a tri týždne. Súrodenci podľa slov ich starého otca prežívali najskôr tak, že jedli múku, ktorá bola na palube lietadla a neskôr semienka. Počas cesty džungľou sa k ním na pár dní pridal pes.

​Lietadlo kolumbijskej armády so zdravotníckym vybavením pristálo na vojenskom letisku v Bogote a deti okamžite preniesli na nosidlách do pristavených sanitiek, ktorými boli prevezené do nemocnice. 

„Dnešný deň je zázračný,“ uviedol pre médiá kolumbijský prezident Gustavo Petro po ohlásení nájdenia detí. „Sú slabé. Nechajme lekárov, aby posúdili ich stav,“ dodal. 

Petro na Twitteri zverejnil aj fotografiu niekoľkých príslušníkov armády a domorodých obyvateľov, ktorí sa zúčastnili na operácii na vypátranie a záchranu súrodencov vo veku 13, 9, 4 a jeden rok.

Po deťoch pátralo 150 vojakov aj domorodci

K havárii lietadla došlo 1. mája v skorých ranných hodinách, keď jednomotorové vrtuľové lietadlo Cessna so siedmimi cestujúcimi a pilotom oznámilo, že stroj má poruchu motora. Malé lietadlo sa následne stratilo z radarov. 

Na palube lietadla bola okrem súrodencov aj ich matka Magdalena Mucutuy, ktorá bola podľa slov dcéry Lesly nažive ešte štyri dni po havárii stroja. Na svoje deti však naliehala, aby od nej odišli a vydali sa hľadať pomoc.

Dva týždne po havárii, 16. mája, pátrací tím v hustom poraste dažďového pralesa našiel vrak lietadla a vyzdvihol aj mŕtve telá troch dospelých vrátane matky štvorice detí. Deti - tri dievčatá a jeden chlapec - sa však nikde nenašli. 

Keďže kolumbijská armáda mala indície, že deti by mohli byť nažive, zintenzívnila po nich pátranie a do oblasti vyslala 150 vojakov so psami, aby súrodencov vystopovali. Pri pátraní pomáhali aj desiatky dobrovoľníkov z domorodých kmeňov. 

​Deti našiel pátrací tím v piatok. Záchranár Nicolas Ordonez Gomes si spomína na moment, keď deti objavili. „Najstaršia dcéra Lesly so súrodencom v náručí ku mne pribehla a hovorí: ‚Som hladná‘,“ uviedol pre verejnoprávnu stanicu RTVC.

Dve najmladšie deti mali v pralese narodeniny. Na prianie svojho otca bude mať najmenšie dievčatko Cristin za krstného otca muža, ktorý viedol pátracie operácie, generála Pedra Sáncheza. „Je to pre mňa česť,“ komentoval otcovu voľbu zjavne dojatý vojak.

Pri páde lietadla zahynul okrem matky aj ďalší príbuzný a pilot stroja. Vývoj misie nazvanej operácie Nádeje sledovala s napätím široká verejnosť.

Boli podvyživené, no čoskoro budú v poriadku

Počas pátrania boli nájdené rôzne stopy detí, vrátane provizórnych prístreškov či zvyškov zjedeného ovocia. Podľa agentúry DPA pomohla deťom prežiť v pralese skutočnosť, že pochádzali z domorodej komunity.

„Moje vnúčatá sú plné života. Aj keď sú veľmi vyčerpané, viem, že sú v dobrých rukách,“ uviedol pre kolumbijské médiá ich starý otec Fidencio Valencia, 47-ročný indián z kmeňa Witótov.

„Sú šťastní, že vidia rodinu. Sú úplne pri zmysloch,“ dodal.

​„Boli dehydratovaní. Ale celkovo je ich stav prijateľný. Sú mimo ohrozenia,“ konštatoval minister obrany Iván Velásquez. Sú trošku rozrušení z toho, že okolo seba vidia toľko ľudí, ale zotavujú sa, sem tam rozprávajú. Je to veľká radosť takto ich vidieť,“ dodal minister na záver návštevy v nemocničnej izbe, kde deti ležia.

Velásquez vyzdvihol najmä najstaršiu zo súrodencov. „Ostatní jej vďačia za svoje životy, bez jej starostlivosti a znalostí džungle by to nezvládli,“ konštatoval.

Okrem pár „kožných poranení a štípancov“ sa zdravotný stav detí nezhoršil. Ich stav je stabilizovaný a liečba sa zameriava najmä na obnovenie výživy, v divočine totiž výrazne pochudli.

So zázračnou záchranou sa spája aj jedna záhada. Súrodencov totiž istý čas sprevádzal pes, ktorý sa k nim v lese pridal. Zatiaľ nie je jasné, či ide o armádneho psa Wilsona, ktorý sa stratil v džungli a vojaci ho stále hľadajú.

Správa o nájdení detí sa objavila už pred dvomi týždňami. Zverejnil ju samotný kolumbijský prezident. Nasledujúci deň tweet vymazal s tým, že informácie, ktoré jeho úradu poskytla kolumbijská agentúra pre starostlivosť o deti, nebolo možné potvrdiť, píše BBC News.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o úspešnej záchrane detí v kolumbijskom pralese:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.