Významný objav vo výskume vzniku života: V Austrálii našli dôkazy o „stratenom svete“

Významný objav vo výskume vzniku života: V Austrálii našli dôkazy o „stratenom svete“
Pobrežie austrálskeho Severného teritória. Zdroj: Profimedia.sk

Objav austrálskych vedcov prepísal dejiny evolúcie. Až doteraz siahali prvé známky o živote, z ktorého neskôr vznikol človek, do obdobia pred asi 1,2 miliardy rokov. Lenže dôkazy o „stratenom svete“, ktoré vedci objavili v Austrálii ukázali, že život na našej planéte existoval už pred 1,6 miliardy rokov.

Vedci opísali praveké organizmy, ktoré žili na Zemi v pravekých podmienkach s nedostatkom kyslíka v atmosfére. Mali zvláštny metabolizmus a odlišnú štruktúru buniek. Aj napriek týmto odlišnostiam však mohli byť extrémne vzdialeným predchodcom človeka. Výsledky výskumu, ktorý trval 10 rokov, publikovali v časopise Nature.

Ľudia, rovnako ako väčšina živých organizmov, patria medzi takzvané eukaryoty. Do tejto kategórie patrí všetko, čo má bunky s jadrom.

Stopy po prvom eukaryotickom organizme (LECA) pritom siahali do obdobia pred 1,2 miliardy rokov. Z neho sa postupne vďaka evolúcii vyvinuli najrôznejšie dnes známe vetvy života, ktoré sa rozšírili po celej planéte: huby rastliny a živočíchy.

Prečítajte si tiež:

​Biomarkery z obdobia starohôr

Podľa autorov výskumu sú ale novoobjavené stopy po organizmoch ešte oveľa staršie, približne o pol miliardy rokov. Išlo o formy života, ktoré boli zložitejšie ako baktérie.

Aj napriek tomu, že vedci zistili, čím sa živili, zatiaľ netušia, ako presne vyzerali. V tomto výskume totiž skúmali fosílne tukové molekuly z hornín, ktoré našli na dne oceánu pri pobreží austrálskeho Severného teritória.

Táto oblasť je známa výskytom jedných z najlepšie zachovaných hornín z obdobia starohôr, ktoré obsahujú biomarkery (stopy po živote, ktoré však nie sú životom samotným).

„Domnievame sa, že mohli byť prvými predátormi na Zemi, ktorí lovili a požierali baktérie,“ uviedol spoluautor práce, paleobiochemik Jochen Brocks.

Vedci zistili, že molekuly, ktoré v Austrálii našli, majú extrémne starú chemickú štruktúru, ktorá naznačuje existenciu raných zložitých tvorov, ktorí sa vyvinuli pred LECA a neskôr vyhynuli.

Vzácny objav majú na konte aj britskí vedci. V kopcoch stredného Anglicka našli skamenelinu najstaršieho dravého tvora. Viac v archívnom príspevku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.