Obľúbená exotická destinácia chce zakročiť proti nevhodnému správaniu turistov. Zakázať chce vstup do hôr

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Machekhin Evgenii

Po letákoch s pravidlami slušného správania sa pre turistov Bali pristupuje aj k zákazu. Tentoraz sa týka hôr. Ako hovorí guvernér Wayan Koster, ich snahou je ochrániť a zachovať posvätnosť ich vrcholov.

Zákaz turistiky a horolezectva by mal na horách platiť na Bali ako pre zahraničných turistov, tak aj pre miestnych obyvateľov. Informuje o tom CNN

„Tieto hory sú posvätné a uctievané. Ak je poškodená ich posvätnosť, je to rovnaké, ako znevažovanie posvätnosti Bali,“ povedal guvernér.

Dodal, že výnimkou návštevy hôr majú byť náboženské obrady alebo prípady prírodných katastrof.

Nové pravidlá sa budú vzťahovať na celkovo 22 pohorí ostrova.

Prečítajte si tiež:

Opakované nevhodné správanie sa na horách

V roku 2021 miestna polícia potvrdila, že na Mount Batur, aktívnej sopke obľúbenej medzi horolezcami a považovanej za jedno z najposvätnejších miest na Bali, bolo natočené pornografické video.

Tento rok vyvolal pobúrenie ruský turista. Polonahý sa fotil na vrchole najvyššieho vrchu Bali, Mount Agung, ktorý je tiež považovaný za posvätné náboženské miesto. Fotografiu potom zdieľal na sociálnych sieťach.

Napriek tomu, že sa verejne ospravedlnil a zúčastnil sa obradu obety bohom, bol z ostrova deportovaný a zakázali mu vstup do Indonézie na najmenej šesť mesiacov.

Prečítajte si tiež:

Zákaz pre miestnych znamená stratu práce

Mnohí miestni obyvatelia, ktorí pracujú ako sprievodcovia, šoféri alebo prevádzkujú bistrá či pohostinstvá v blízkosti hôr s nariadením nesúhlasia. Krajina sa ešte len spamätáva z pandémie.

„Chápeme, že úrady idú po tých, ktorí sa správajú zle, a podporujeme to. Wayan Koster si však musí dávať pozor aj na nás Balijcov, ktorí pracujeme v cestovnom ruchu. Prísny zákaz turistov iba odstraší, čo je hrozné,“ povedal Che, jeden zo sprievodcov, ktorý namiesto zákazu turistiky navrhuje radšej zavedenie pokút.

Zákaz ešte musí oficiálne schváliť miestny parlament. Momentálne sa o ňom ešte rokuje. 

Nechcete prísť pri nákupe letnej dovolenky o peniaze? Ponuky na najvýhodnejšie zájazdy teraz číhajú z každej strany: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.