Slovenský fotoreportér na Ukrajine: Každá babička tu je expertka na balistiku. Miesto pečenia koláčov sledujú rakety

Slovenský fotoreportér na Ukrajine: Každá babička tu je expertka na balistiku. Miesto pečenia koláčov sledujú rakety
Marcel Rebro priniesol na Ukrajinu vďaka Slovenskému futbalovému zväzu 40 futbalových lôpt, ktoré sám nafúkal a rozdal zväčša sirotám. Zdroj: Marcel Rebro

Na Ukrajinu prišiel dokumentovať vojnu ale aj pomáhať. Fotoreportér Marcel Rebro rozváža humanitárnu pomoc, na ktorú sa vyzbierali Slováci. Rozprávali sme sa s ním o aktuálnej situácii v Odese, ktorá je od frontovej línie ďaleko, ale aj o zaplavenom Chersone.

Už viac ako rok pokračuje obrana Ukrajiny pred ruskou inváziou a aktuálnu situáciu na frontovej línii a v zázemí sa rozhodol zdokumentovať aj popredný slovenský fotoreportér Marcel Rebro. Ide už o jeho druhú cestu do vojnou zmietanej krajiny a ani tentoraz neprišiel s prázdnymi rukami.

Fotografa sme zastihli na čerpacej stanici počas cesty do zaplaveného Chersonu, ktorý čelí humanitárnej katastrofe a je v karanténe. Ešte ráno pritom v prístavnom meste Odesa dokumentoval následky nočného ruského ostreľovania, pri ktorom zahynuli traja ukrajinskí civilisti.

Opäť sa podľa neho potvrdilo, že ruské útoky zámerne cielia na civilnú infraštruktúru.

„Útoky prišli pred treťou ráno. Zasiahli sklad potravín, v ktorom zahynuli traja pracovníci nočnej smeny. A druhým zasiahnutým objektom je bizniscentrum v rezidenčnej štvrti. Nikde v blízkosti týchto budov nie je nič, čo by spĺňalo definíciu vojenského cieľa. Podľa protivzdušnej obrany to boli pravdepodobne rakety Kinžal, ktoré prileteli z Krymu,“ priblížil fotograf.

Oveľa horšia situácia je momentálne v Chersone na juhu Ukrajiny, ktorý zaplavila voda po odpálení priehrady Nova Kachovka.

Rebro spolu s ďalšími členmi tímu preto ​do Chersonu viezli člny, dezinfekcie a ďalšiu humanitárnu pomoc. Potom budú pokračovať na sever smerom k Donecku, kam vezú auto, ktoré odovzdajú ukrajinskej armáde. Všetky spomenuté veci poskytli Slováci, ktorí sa zapojili do zbierky.

Rebra teší, že ľudia stále pomáhajú a vojna ich ešte neunavila. Presne v to totiž dúfajú v Kremli. Spoliehajú sa na to, že vojna vyčerpá nielen Ukrajinu, ale aj jej európskych spojencov. Preto ho teší, že sa stále nájdu ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť či už materiálne alebo finančne.

„V Chersone je nedostatok v podstate všetkého. Chýbajú potraviny aj pitná voda. Ľudia si tam nemajú na čom variť. Potrebujú najmä sušenú stravu a dezinfekčné prostriedky. A rovnako sú na tom okolité dediny,“ opísal situáciu Rebro.

​Ešte oveľa horšia situácia je však podľa neho na ľavom - Ruskom ovládanom brehu Dnepra, kde prakticky neprebehla nejaká organizovaná evakuácia obyvateľstva. Existujú obavy, že tam zahynuli stovky ľudí. 

Rebro hovorí, že napriek všetkým hrôzam si Ukrajinci na vojnu postupne zvykli a keď zaznejú protiletecké sirény, do krytov sa už veľmi neponáhľajú.

„Keď som do Odesy prišiel prvýkrát, počas večerania v pizzerii sa spustili sirény ohlasujúce nálet. Už sme sa chystali ísť do krytu, ale domáci to zľahčovali a povedali nám, že na to ešte máme čas. Potom to začalo búchať a jeden ukrajinský kamarát mi povedal. ‚Snáď si kvôli Rusom nenecháme vychladnúť pizzu’. Je to taký čierny humor cez slzy,“ hovorí fotograf.

Aj to je jeden z príkladov, že si už ľudia na život pod paľbou zvykli. 

„Každá babička tu je expertka na balistiku. Je to hrozné, babušky, ktoré by sa mali venovať vnúčatám, piecť koláče, miesto toho podľa zvuku odhadujú, aký typ streli práve na mesto letí,“ uzavrel fotograf.

Slovenský fotograf prvýkrát navštívil vojnou zmietanú Ukrajinu v máji. Pozrite si reportáž o jeho prvej ceste:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.