Zahraničné

Na Ukrajine sa už bojuje! Ukrajinci prišli o dva vrtuľníky

Vojna na Ukrajine.
Vojna na Ukrajine. Zdroj: SITA

Podľa najnovších informácií si strety vyžiadali už aj zranených.

Ukrajinská armáda začala dnes ráno aktívnu fázu špeciálnej operácie proti proruským separatistom v meste Slavjansk. Oznámila to ruská agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na informácie predstaviteľov sebaobrany v tomto východoukrajinskom meste.

Zdroj: YouTube
V meste sa rozozvučali výstražné sirény a kostolné zvony, ktoré majú varovať miestnych obyvateľov pred zásahom ukrajinskej armády, a bolo počuť i streľbu, oboje však po niekoľkých minútach utíchlo. Na okrajoch mesta bolo vidieť husté kúdoly dymu, zrejme z horiacich pneumatík. Nad Slavjanskom krúžia vojenské vrtuľníky, uviedla RIA Novosti.

Zdroj: SITA

"Útok sa vedie na niekoľkých zátarasách naraz. Prišlo niekoľko obrnených transportérov a obrnených vozidiel, aj výsadkári pristáli s vrtuľníkom a zapojili sa do boja na barikádach. Niektoré jednotky sa rozmiestnili v blízkosti vlakovej stanice, kde sme nemali žiadne sily," povedal zástupca sebaobrany.

Už sú aj zranení
Podľa najnovších informácií strety prebiehajú už aj v centre mesta Slovjansk a vyžiadali si už i zranených. Ruskej agentúre RIA Novosti to povedal zástupca miestnej správy. "Ukrajinská armáda uskutočňuje výsadky s vrtuľníkmi, robí totálnu vyčisťovaciu akciu, boje sa presunuli už i do centra," povedal predstaviteľ samosprávy.

Separatisti zostrelil už dva vrtuľníky
Podľa agentúry Interfax vodca separatistov v Slovjansku Viačeslav Ponomariov tvrdí, že jeho mužom sa podarilo zostreliť dva ukrajinské vojenské vrtuľníky Mi-24. Pilota prvého z nich sa im údajne podarilo zajať, druhého zatiaľ nemajú v rukách. Jednému z pilotov druhého stroja sa podarilo ujsť, druhý zahynul, tvrdí Ponomariov.Proruskí aktivisti podľa RIA Novosti tvrdia, že majú video z havárie vrtuľníka, ktoré čoskoro zverejnia. Ďalej uviedli, že intenzívne prestrelky sa momentálne odohrávajú v blízkosti železničnej stanice a televízneho komplexu na hore Karačun.

Slovjansk je odrezaný od sveta

Železničné spojenie s východoukrajinským mestom Slovjansk, kde sa začala tzv. protiteroristická operácia (ATO) vládnych síl, je prerušené. Príslušné nariadenie vydalo ukrajinské vedenie.

Prehradené sú aj prístupové cesty do mesta, kde sa začala spoločná operácia jednotiek ministerstva vnútra, ukrajinskej armády a novovytvorenej Národnej gardy. Pod ich kontrolou je podľa vládnych zdrojov desať stanovíšť na vstupoch do mesta, ako aj väčšia časť Slovjanska. Pri útoku vládne sily zadržali niekoľko zajatcov.

Ukrajinské jednotky osobitného určenia sa podľa agentúry Ukrinform pripravujú na pokus časti jednotiek domobrany prebiť sa z mesta smerom k ruským hraniciam. Podľa ministra vnútra Arsena Avakova je mesto obkľúčené.

Podľa agentúry UNIAN Avakov uviedol, že proruská domobrana proti vládnym silám v reakcii na ATO použila ťažkú bojovú techniku, vrátane granátometov a prenosných raketometov.

"Ide o boj s profesionálnymi žoldniermi," dodal minister na svojej stránke na Facebooku. Spresnil, že civilné obyvateľstvo sa jednotky domobrany snažia používať ako živé štíty, keďže vedia o rozkaze, že vládni ozbrojenci majú zabrániť stratám na životoch z radov civilistov.


MOSKVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.