Napätie vo Francúzsku sa po smrti mladíka stupňuje. V uliciach bude 40-tisíc policajtov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Francúzskeho policajta, ktorý zastrelil tínedžera pri policajnej dopravnej kontrole, vyšetrujú pre podozrenie z úmyselného zabitia. Oznámil to vo štvrtok prokurátor. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Prokurátor Pascal Prache z mesta Nanterre na predmestí Paríža, kde došlo k zmienenej udalosti, na základe počiatočného vyšetrovania dospel k záveru, že "neboli splnené podmienky na legálne použitie zbrane".

Doplnil, že dvoch sudcov poverili vedením vyšetrovania.

Demonštranti cez noc na parížskych predmestiach podpaľovali autá a verejné budovy, pričom nepokoje sa rozšírili aj do niektorých ďalších francúzskych miest.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin oznámil, že do ulíc vo štvrtok nasadia približne 40-tisíc policajtov. V Paríži a okolí ich bude na poriadok dohliadať okolo 5 000, píše agentúra AFP.

Prečítajte si tiež:

Darmanin tiež podľa stanice BBC povedal, že v súvislosti s nepokojmi francúzske bezpečnostné zložky dosiaľ zadržali 180 ľudí a pri zrážkach utrpelo zranenia 170 policajtov.

Násilné protesty vyvolala smrť 17-ročného mladíka počas dopravnej kontroly. Tínedžera úrady identifikovali len ako Nahela M. Policajt mu strelil do hrude z bezprostrednej blízkosti, keď mladíka v utorok ráno zastavili pre dopravný priestupok.

Jeho smrť rozprúdila vo Francúzsku diskusiu o správaní policajtov k ľudom žijúcim v chudobných štvrtiach a predovšetkým k príslušníkom národnostných menšín, ktoré dlhodobo kritizujú ľudskoprávne skupiny.

K zrážkam medzi políciou a demonštrantmi prišlo aj predchádzajúcu noc a hoci situácia vyzerala v stredu večer v okolí Paríža pokojne, nepokoje prepukli v iných mestách vrátane Toulouse, Dijonu a Lyonu. Neskôr po polnoci prerástli protesty do nepokojov aj v okolí Paríža, kde zasahovalo vyše 2 000 policajtov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.