Lacnejšie a dostupnejšie lieky na obezitu prešli testovacou fázou. Majú priniesť revolúciu v chudnutí

Lacnejšie a dostupnejšie lieky na obezitu prešli testovacou fázou. Majú priniesť revolúciu v chudnutí
Zdroj: Shutterstock/Flotsam

Na liečbu obezity budú v najbližších rokoch dostupné dva nové lieky. Jeden z nich je vysoko účinný, druhý sa môže pochváliť jednoduchšou výrobou, a tak aj nižšou cenou. Látky už prešli druhou fázou testov v USA. Informuje o tom portál časopisu nature.com.

Prvá z látok sa nazýva orforglipron. Oproti svojím predchodcom sa vyrába ľahšie, a tak sa očakáva, že jeho cena na trhu bude podstatne nižšia.

Druhou látkou je retatrutid, od ktorého sa očakáva nadpriemerná účinnosť a zvýšenie úrovne liečby obezity.

Prečítajte si tiež:

Lacnejšia a dostupnejšia liečba

Výsledky klinických skúšok v malej skupine uchádzačov ukázali, že obe látky pôsobia ako hormóny produkované výstelkou čreva. Tie pomáhajú spomaliť prechod potravy tráviacim traktom a znižujú chuť do jedla pôsobením na receptory v mozgu.

Podobné lieky boli vytvorené na boj proti cukrovke, pričom strata hmotnosti bola len vedľajším účinkom.

Za posledných približne 5 rokov sa na trhu objavili lieky ako tirzepatid (predávaný ako Mounjaro), ktorý slúžil na liečbu cukrovky. Ďalej semaglutid, ktorý je známy pod obchodnými názvami ako Ozempic pri liečbe cukrovky, alebo Wegovy pri liečbe obezity.

Wegovy a Mounjaro však vyžadujú aplikáciu týždenných injekcií, čo je pre niektorých užívateľov nepríjemné. Navyše, ich výroba je veľmi nákladná a náročná. Cena sa pohybuje nad 900 eurami (1000 USD) za mesiac a niekedy ich ani nie je možné dostať.

Orforglipron je však látka, ktorá sa ľahko spracuje do tabletky. Presná cena lieku ešte nebola stanovená, ale lekár Sean Wharton, ktorý sa na štúdii lieku podieľa, hovorí, že bude pravdepodobne oveľa lacnejší než doterajšie lieky.

Zatiaľ čo orforglipron by mohol priniesť reguláciu hmotnosti u širšej verejnosti, retatruid by mohol priniesť riešenie pre ťažšie formy obezity. Pri najvyššej dávke použitej počas testovacej fázy účastníci stratili 24,2 percenta telesnej hmotnosti počas 11 mesiacov liečby.

Lieky schválené v súčasnosti priniesli úspešnosť 15 až 20 percent za podobné časové obdobie.

Prečítajte si tiež:

Vedľajšie účinky

Nevýhodami lieku môžu byť nepríjemné vedľajšie účinky. Patria medzi nich nevoľnosť i zvracanie. Wharton však hovorí, že sa dajú zmierniť pomalým zvyšovaním dávok.

Lekári upozorňujú, že v prípade vysadenia lieku je návrat na pôvodnú hmotnosť viac ako pravdepodobný. Podľa Whartona sa dá tomu na základe biológie ťažko vyhnúť.

„Myšlienka, že by ste mohli prestať užívať liek a nepribrať, je nebiologická a nedáva zmysel,“ hovorí s tým, že ľudský mozog má akoby nastavenú hodnotu pre množstvo tuku, ktoré uloží a liek túto hodnotu len prekrýva.

Niektorí lekári sa však domnievajú, že ďalší výskum by mohol pomôcť prestaviť aj tieto hodnoty v našom mozgu.

Balenie kufrov na dovolenku dá zabrať. Pozrite sa na to, na aké lieky pri tom nezabudnúť: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.