Švédska polícia povolila protest s pálením Koránu. Erdogan sľubuje dôraznú reakciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok odsúdil Švédsko za to, že umožnilo protest pred mešitou v Štokholme, počas ktorého bolo zapálených niekoľko strán Koránu, posvätnej knihy moslimov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Nakoniec naučíme arogantných Západniarov, že urážanie moslimov nie je sloboda myslenia,“ tvrdil Erdogan v televíznom prejave.

„Našu reakciu prejavíme čo najdôraznejšie, kým sa nedosiahne rozhodné víťazstvo nad teroristickými organizáciami a islamofóbiou,“ dodal turecký prezident.

Začali vyšetrovanie

Aktérom najnovšieho incidentu s Koránom bol 37-ročný Salwan Momika, ktorý pred niekoľkými rokmi utiekol z Iraku do Švédska. V stredu za prítomnosti polície pred mešitou v Štokholme najprv Korán pošliapal a potom zapálil niekoľko strán z knihy v čase, keď si moslimovia na celom svete pripomínali sviatok obetovania - íd al-adhá.

Prečítajte si tiež:

Polícia mu síce v súlade s ochranou slobody prejavu udelila povolenie na takýto protest, ale neskôr uviedla, že začala vyšetrovanie pálenia Koránu, ktoré vyvolalo hnev v celom moslimskom svete.

Erdoganove najnovšie tvrdé vyjadrenie prišlo týždeň pred stretnutím ministrov zahraničných vecí Turecka a Švédska v Bruseli, na ktorom sa bude rokovať o žiadosti Štokholmu o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktorú Ankara blokuje.

Švédsko spolu so susedným Fínskom upustilo od svojej dlhoročnej vojenskej neutrality po tom, čo Rusko vlani vo februári vojensky zaútočilo na Ukrajinu. Obe krajiny následne signalizovali svoj zámer vstúpiť do NATO. Fínsko do Aliancie vstúpilo začiatkom apríla tohto roka.

Švédsku stále chýba ratifikácia kandidatúry zo strany dvoch členských krajín - Turecka a Maďarska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.