Chorvátsko môže pre klimatické zmeny prísť o tisíce hektárov pláží. Budúcnosť turizmu je ohrozená

Chorvátsko môže prísť o pláže.
Chorvátsko môže prísť o pláže. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Chorvátsko o niekoľko desaťročí možno nebude také, aké ho poznáme teraz. Klimatické zmeny ovplyvňujú celý svet a výkyvy počasia pochopiteľne postihnú aj obľúbené dovolenkové destinácie. Na čo by sme sa mali do budúcna pripraviť?

Horúce slnko, príjemný prímorský vánok a čisté more – to sa rokmi však môže zmeniť. Otepľovanie, s ktorým sa spája celkové kolísanie počasia, ovplyvní aj cestovný ruch.

Aj v Chorvátsku naďalej pokračuje trend otepľovania. Približne v polovici tohto storočia by malo byť leto v priemere až o 3,5 °C teplejšie. Správu priniesla ČT24.

Prečítajte si tiež:

Choroby, požiare a záplavy

Očakáva sa, že teploty sa budú šplhať vysoko nad 30 °C, čo so sebou prinesie sucho a napríklad aj šírenie nebezpečných chorôb komármi, ktoré vo vysokých teplotách dlhšie prežijú a premnožia sa. Otepliť by sa mali najviac severné oblasti.

So vzduchom sa prirodzene oteplí aj Jadranské more. Jeho teplota môže dosahovať až 27 °C, čo spôsobí výskyt inváznych druhov morských rias a celkovo ovplyvní tamojšie koraly a rybolov, čiže celkovo môže narušiť biotop. To sa prejaví aj na kvalite vody.

Pravdepodobne bude aj menej zrážok, čo môže negatívne pôsobiť na zásoby pitnej a úžitkovej vody, ale aj na vegetáciu. Sucho v kombinácii s teplom vedú k požiarom, ktoré čoraz viac trápia rôzne oblasti vo svete.

Prečítajte si tiež:

Smutná budúcnosť?

Hladinu mora môžu ovplyvniť prívalové dažde a búrky. Okrem iného skomplikujú lodnú dopravu a Chorvátsko príde o pláže. V polovici storočia dosiahne vzostup hladiny 40 centimetrov, na konci storočia to pravdepodobne bude až 65 centimetrov.

Ak hladina mora stúpne o pol metra, Chorvátsko tak stratí cez 10-tisíc hektárov pobrežných oblastí. Táto skutočnosť nezasiahne len turistov, ale najmä tamojších obyvateľov – až 100-tisíc ľudí príde o svoje domovy. Pri výraznom náraste hladiny mora hrozí, že sa zaplavia ja historické časti niektorých miest.

Podobný scenár sa netýka len Chorvátska, ale aj iných dovolenkových destinácií. Možno nepostihne nás, ale s najväčšou pravdepodobnosť potrápi ďalšie generácie.

Markíza v Chorvátsku: Kde sa dá schladiť počas horúčav? Pozrite si reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.