VIDEO: Turisti zúria. More v preslávenom chorvátskom letovisku zaplavili výkaly

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chceli si užiť dovolenku na krásnej Makarskej riviére, odišli sklamaní. Rodina z Česka sa podelila o svoj zážitok z presláveného letoviska v chorvátskej Dalmácii. Pobyt im znepríjemnili výkaly v mori. Nie je to pritom prvýkrát, podobnú skúsenosť mali už vlani. 

Pán Václav do Chorvátska jazdí už mnoho rokov, do svojej obľúbenej destinácie sa vrátiť vraj už nemieni.

Perla Makarskej riviéry

So svojou rodinou v júni, ešte pred začiatkom hlavnej sezóny, navštívil Brelu na Makarskej riviére, ktorá sa pýši pokojnou atmosférou a jednými z najkrajších pláží na svete. Sám Václav uznáva, že ide o pôvabné miesto.

„Mesto je úchvatné a podmanivé. Ubytovanie nádherné, rovnako ako prístup miestnych obyvateľov,“ popísal pre redakciu TN.cz, na ktorú sa obrátil so svojou skúsenosťou.

Prečítajte si tiež:

​More podľa neho bolo po väčšinu času priezračné a krásne, počas 14-dňovej dovolenky sa im ale dvakrát stalo, že pobrežie bolo znečistené výkalmi.

Na pokazenie dovolenky to stačilo

„Nechutný, stovky metrov dlhý pruh smradľavej peny, fekálií, rozomletých papierov a miestami aj hygienických potrieb pre ženy, ako sú vložky,“ popísal nepríjemný zážitok.

Pripustil, že s výnimkou týchto dvoch dní bolo všetko v poriadku, na skazenie dovolenky to ale stačilo.

„Je smutné, čomu nás dokážu v tejto krajine vystaviť. To predbehne aj vyššie ceny a množstvo turistov. Každý, kto ide k moru, si ho praje mať minimálne čisté,“ pokračoval Václav.

„Igelitová taška alebo plastová fľaša je záležitosťou jednotlivcov, ale toto je snáď cielené. Vidieť sa kúpať rodičov s naozaj maličkými deťmi, ktoré nevedomky vystavujú zdravotným problémom, je naozaj nezabudnuteľný zážitok. Naše väčšie deti sme ani napriek našej znalosti pred zdravotnými problémami neuchránili,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​​Hoci Chorvátsko milovali, ani on, ani jeho manželka sa tam už znova vrátiť nechcú. Vlani tam totiž riešili úplne rovnaký prípad, tento rok sa preto rozhodli ísť do iného letoviska.

„Najviac nás bolelo to, že keď máte odchádzať večer, tak sa celý deň nevykúpete. Proste to tam je – na pláži, vo vode, všade. Pre Chorvátsko máme slabosť, ale toto naozaj nejde. Brela je skutočne top miesto, tzv. kráľovná Jadranu, a ani to nepomohlo. Kráľa, keby existoval, už by som nevolil," zakončil pán Václav.

Podľa série laboratórnych testovaní má Chorvátsko jedno z najčistejších morských pobreží v Európe. Z 22 krajín, kde sa testy vykonávajú, sa tento rok umiestnilo na treťom mieste, píše web HRT. Pred ním je Cyprus a Grécko.

Každú sezónu sa v Chorvátsku robí desať odberov na viac ako tisícke miest. Brela je vyhláseným letoviskom, najmä tamojšou plážou Punta rata. Americký magazín Forbes ju v roku 2004 zaradil medzi desať najkrajších pláží sveta. V rámci Európy bola dokonca na úplne prvom mieste.

Pozrite si reportáž o znečistenom Čiernom mori z Televíznych novín z 12. 6. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.