Chceli by ste si zaplávať v Seine v centre Paríža? Už čoskoro to bude dovolené domácim i turistom

Chceli by ste si zaplávať v Seine v centre Paríža? Už čoskoro to bude dovolené domácim i turistom
Zdroj: Shutterstock/Sergii Figurnyi

Parížania aj turisti, ktorí francúzsku metropolu navštívia, si budú môcť v roku 2025 prvýkrát po vyše 100 rokoch zaplávať v Seine. Oznámila to v nedeľu parížska primátorka Anne Hidalgová, informuje o tom agentúra DPA.

Hidalgová v tejto súvislosti vymenovala tri miesta, z ktorých bude verejnosti umožnený vstup do rieky. Jedným z nich je už teraz čiastočne funkčné centrum vodných športov, ďalšími dvoma kúpaliská neďaleko Eiffelovej veže.

Plochy určené na plávanie budú na rieke vyhradené bójkami, pričom vstupovať sa k nim bude cez mólo. Plavcom budú k dispozícii aj šatne a sprchy, informovalo mesto.

Prečítajte si tiež:

Zákaz platí už 100 rokov

Možnosť zaplávať si v Seine je už dlho želaním mnohých Parížanov. Kúpanie sa v tejto rieke bolo oficiálne zakázané v roku 1923, a to pre zlú kvalitu vody. Až do začiatku 60. rokov 20. storočia sa však napriek zákazu stále praktizovalo.

V Paríži sa majú v roku 2024 konať letné olympijské hry a viaceré plavecké súťaže by mali prebiehať práve na Seine. Rovnako tomu bolo v roku 1900, keď sa vo francúzskej metropole konala olympiáda vôbec prvýkrát.

Francúzska metropola v súčasnosti vyvíja rozsiahle úsilie zamerané na zlepšenie kvality vody v tejto rieke. Vedenie mesta informovalo, že do zámeru spraviť Seinu čistejšou pre celú metropolitnú oblasť Paríža, investovalo už zhruba 1,4 miliardy eur.

Prečítajte si tiež:

Väčšina z prác by mala byť hotová do konca leta. Do kanalizačného systému má byť pripojených 23.000 domov a 260 hausbótov, ktoré dosiaľ vypúšťali odpadové vody do Seiny.

Modernizujú či nanovo sa budujú aj zariadenia na čistenie odpadových vôd.

DPA zároveň pripomína, že na Seine už existuje kúpalisko pod holým nebom. Návštevníci tam však neplávajú priamo v samotnej rieke, ale v bazénoch, ktoré sú na nej vytvorené na tieto účely.

​Martina prekonala viacero nádorov, turistiky sa však nechce vzdať. S Jánom Tribulom sa vydala na Lomnický štít: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.