Delfíny pri Chorvátsku sa správajú veľmi neobvykle. Vedci varujú ľudí, aby sa k nim nepribližovali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odborníci v Chorvátsku v posledných týždňoch zaznamenali neobvyklé správanie sa delfínov v Kvarnerskom zálive na severe Jadranu.

Hoci ide o spoločenské zvieratá, niektoré jedince sa vyhýbajú svojmu druhu. Nie je jasné, čo ich k tomu vedie.

Vedci v tejto súvislosti varujú, aby ich ľudia nechali na pokoji, keďže interakcia môže mať negatívne dôsledky pre obe strany.

O neobvyklom správaní sa delfínov okolo mesta Rijeka a ostrova Rab informovala vedecká nezisková organizácia Blue World Institute.

Ide o dva delfíny obecné, z ktorých sa každý potuluje sám okolo prístavov a dovoľuje ľuďom, aby sa k nemu priblížili.

„Stále nevieme, prečo sa niektoré jedince oddeľujú od svojich skupín a stávajú sa samotármi,“ uviedli odborníci z Blue World Institute.

Dôvodov môže byť viacero. Môžu byť napríklad zranení alebo chorí. Zdá sa však, že to nie je prípad súčasných samotárov.

„Podľa našich poznatkov sú v dobrom stave. Nevykazujú žiadne vonkajšie známky ochorenia, normálne sa potápajú a netrpia hladom, čo svedčí o úspešnom love,“ dodala organizácia.

Ďalším dôvodom, ktorý môže viesť k opusteniu skupiny, je trauma. Napríklad keď jedinec stratí niekoho blízkeho, trebárs matka dieťa.

Prečítajte si tiež:

Štyri fázy správania sa

Nech už je príčina akákoľvek, je zaujímavé, že všetky delfíny samotári vykazujú takmer identické vzorce správania sa, ktoré sa vyvíjajú v štyroch fázach.

V prvej sa odpoja od skupiny a začnú sa zdržiavať v menšej oblasti, ako je prístav alebo zátoka, kde sa zaujímajú o lode alebo o bóje, ale nie o ľudí.

V druhej fáze sa stále častejšie približujú k lodiam, ale stále ľuďom neumožňujú sa k nim priblížiť.

V tretej fáze už nie sú toľko obozretní a začínajú interagovať s ľuďmi. V poslednej fáze sa už kontaktu s ľuďmi vôbec nebránia a často ho aj vyhľadávajú.

Delfín obecný je po desaťročia považovaný v Jadranskom mori za vyhynutého, podľa štúdie publikovanej pred troma rokmi vo vedeckom časopise Aquatic Conservation je však možné, že sa tam natrvalo vráti.

Zatiaľ je však jeho výskyt v tejto oblasti veľmi vzácny. „V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa jeho populácia v Stredomorí zvýšila,“ uzavreli vedci.

Pozrite si archívnu reportáž o tom, ako sa v benátskych kanáloch objavili delfíny:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.