Lekári evidujú nárast rakoviny u mladších generácií. Príčinou môžu byť nezdravé návyky

Nárast zaznamenali u ľudí vo veku 25 až 49 rokov.
Nárast zaznamenali u ľudí vo veku 25 až 49 rokov. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Rakovina sa vyskytuje čoraz viac aj u mladých ľudí. Odborníci z Veľkej Británie a USA považujú za príčinu nezdravý spôsob života – fajčenie, pitie alkoholu, konzumáciu spracovaných potravín, ale aj znečistené ovzdušie.

Britskí lekári evidujú, že sa za posledných 30 rokov vo Veľkej Británii zvýšil počet mladých ľudí s diagnózou rakoviny až o 22 percent. Ide prevažne o ľudí vo veku 25 až 49 rokov, čo je väčší nárast ako v iných vekových skupinách, píše Daily Mail.

„Za niekoľko posledných dekád sme v Spojenom Kráľovstve zaznamenali alarmujúci nárast určitých typov rakoviny u oveľa mladších ľudí. Ide najmä o rakovinu hrubého čreva, maternice, prsníka a obličiek,“ uviedol pre denník britský onkológ Ketan Patel.

Znepokojivé sú aj štatistiky ohľadom rakoviny štítnej žľazy. Podľa údajov Washingtonskej univerzity došlo za posledné tri desaťročia až k 81-percentnému nárastu prípadov vo vekovej skupine 15 až 39 rokov.

Prečítajte si tiež:

Rafinovaný cukor, antibiotiká aj ovzdušie

Lekári a vedci ešte neprišli na to, prečo dochádza k enormnému nárastu smrteľného ochorenia.

Domnievajú sa však, že za to môže aj novodobé stravovanie – zvýšená konzumácia rafinovaného cukru a spracovaných potravín. Podobne vinia aj nadmerné užívanie antibiotík, ktoré narúšajú prirodzený mikrobióm v črevách.

Za jednu z príčin považujú aj celkový životný štýl mladých ľudí, napríklad pitie alkoholu, fajčenie a nezdravé stravovanie v kombinácii s nedostatkom pohybu, ktoré vedú k obezite. Rovnako rizikové je podľa odborníkov aj znečistené ovzdušie.

„Vystavenie týmto faktorom v neskorom detstve alebo v ranom tínedžerskom veku môže viesť k zmenám v ľudskom organizme a v bunkách, ktoré umožňujú rozvoj rakoviny v skoršom veku,“ tvrdí onkológ Patel.

Prečítajte si tiež:

Nezdravý životný štýl

Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že najviac rizikovým faktorom pre rakovinu pľúc je fajčenie cigariet. V Spojených štátoch je až 80 percent úmrtí spojených práve s fajčením. Za nebezpečné považujú aj pasívne fajčenie.

Najrozšírenejšia je v Spojených štátoch rakovina kože. „Vystavenie ultrafialovým lúčom zo slnka a solárií sa zdá byť najzásadnejším environmentálnym faktorom, ktorý sa podieľa na vzniku rakoviny tohto typu,“ uvádza CDC.

Prečítajte si tiež:

Nadmerné pitie alkoholu môže spôsobiť až 6 druhov rakoviny – rakovinu hrdla, hrtana, pažeráka, pečene, hrubého čreva a u žien aj rakovinu prsníkov. Štúdie naznačujú, že pitie troch alebo viac alkoholických nápojov denne zvyšuje tiež riziko rakoviny žalúdka a pankreasu.

Lekári apelujú na mladšie generácie, aby nepodceňovali vážnosť situácie a dbali viac o svoje zdravie. „Pokiaľ nepríde k zásadnej zmene v stravovacích návykoch mladých ľudí, vzostup rakoviny nikdy neskončí,“ tvrdí britský onkológ James Kinross.

Keďže zlyhávame v prevencii aj liečbe rakoviny, musíme podniknúť opatrenia na zlepšenie. Viac sa dozviete v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.