V tesnej blízkosti Zeme preletel obrovský asteroid. Vedci si ho všimli až o dva dni neskôr

V tesnej blízkosti Zeme preletel obrovský asteroid. Vedci si ho všimli až o dva dni neskôr
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Alejo Miranda

Preletel v tesnej blízkosti Zeme. Našu planétu opäť tesne minul obrovský asteroid. Vedci ho objavili až dva dni po tom, ako bol k zemskému povrchu najbližšie. Ak by sa zrazil so Zemou, spôsobil by veľké škody, píše portál Science Times.

Volá sa Asteroid 2023 NT1 a vedci ho objavili náhodou 15 júla, dva dni po prelete okolo našej planéty, ktorú minul vo štvrtine vzdialenosti, ktorá Zem delí od Mesiaca. Jeho priemer odhadujú na 60 metrov, napriek tomu sa hľadačom nebezpečných asteroidov dokázal skryť. A to v slnečnom svetle.

S objavom nového asteroidu pomohlo observatórium ATLAS v Južnej Afrike.

Ak by sa asteroid dostal do zemskej atmosféry, jeho väčšia časť by zrejme zhorela. Napriek tomu by dopadol z neho poriadny kus. V prípade, že by do atmosféry vstúpil pod správnym uhlom a dopadol by do obývanej zóny, mohol napáchať obrovské škody.

Rovnako ako meteorit, ktorý v roku 2013 dopadol neďaleko ruského mesta Čeľabinsk, aj novoobjavený asteroid priletel v smere od Slnka, čo je dôvod, prečo ho vedci zaregistrovali tak neskoro.

Tlaková vlna po dopade meteoritu pri Čeľabinsku vtedy vyrazila okná na tisíckach budov a črepy zranili vyše 1200 ľudí.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Európskej vesmírnej agentúry existujú milióny asteroidov s priemerom od 30 do 100 metrov, ktoré môžu potenciálne ohroziť Zem a 98,9 percenta z nich sme stále neobjavili.

NASA preto plánuje misiu s názvom NEO Surveyor, ktorá sa má pokúsiť vyplniť dieru v systémoch planetárnej obrany do konca desaťročia.

Podobnú funkciu má plniť aj satelit Európskej vesmírnej agentúry NEOMIR, ktorý bude obiehať medzi Slnkom a Zemou. Misia však odštartuje až v roku 2030.

Dobrou správou je, že novoobjavený asteroid NT1 2023 už vedcov neprekvapí. Dokázali totiž katalogizovať a predpovedať jeho obežnú dráhu, čo znamená, že keď nabudúce zamieri k Zemi, budú o tom vedieť.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o rekordne blízkom prelete veľkého asteroidu okolo Zeme.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.