Nemecký minister vnútra zvažuje demisiu, rozhodne sa po rokovaní s vedením CDU

Angela Merkelová a Horst Seehofer
Zdroj: file TASR/AP Photo/Matthias Schrader

Príčinou je Seehoferova roztržka so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou ohľadom imigračnej politiky.

Nemecký minister vnútra a predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer má v pondelok v úmysle podniknúť ešte jeden pokus o urovnanie sporov s kresťanskými demokratmi na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorými sa nevedia zhodnúť na opatreniach proti ilegálnej imigrácii. Napísalo to internetové vydanie spravodajského magazínu Focus.

Seehofer sa takto rozhodol po tom, ako celú situáciu prediskutoval so svojimi najbližšími spolupracovníkmi v CSU, ktorí sa ho podľa niektorých zdrojov pokúšali odhovoriť, aby podal demisiu z funkcie spolkového ministra vnútra.

Ako informovala agentúra DPA, Seehofer naznačil, že jeho budúcnosť v politike závisí od pripravenosti Kresťanskodemokratickej únie (CDU) súhlasiť s ústupkami predloženými CSU.

Agentúra DPA v nedeľu s odvolaním sa na nemenované zdroje vo vedení CSU, ktoré v nedeľu rokovalo v Mníchove, informovala, že na tomto fóre zaznela aj Seehoferova ponuka, že sa vzdá svojich funkcií vo vláde a v CSU.

Príčinou je Seehoferova roztržka so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou ohľadom imigračnej politiky a ich rozdielneho postoja k masovému prisťahovalectvu.

Kým Seehofer sa snaží presadiť návrat migrantov z nemeckých hraníc do toho štátu EÚ, kde boli zaregistrovaní, Merkelová trvá na tom, aby sa problém s migrantmi riešil na celoeurópskej úrovni. Tento Merkelovej postoj a závery vrcholnému summitu EÚ podporilo v nedeľu aj vedenie CDU.

Stúpenci CSU podporujú skôr Merkelovú

Nemecký minister vnútra a predseda CSU Horst Seehofer nemá vo svojom úsilí o národné riešenie v azylovej politike podporu väčšiny ani vo svojej vlastnej strane. Informuje o tom agentúra DPA.

Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa, ktorého výsledky zverejnili v pondelok, podporuje 48 percent stúpencov CSU Seehofera, kým 49 percent podporuje pozíciu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (Kresťanskodemokratická únia - CDU).

Viac než dve tretiny Nemcov (69 percent) si podľa prieskumu želajú európske riešenie azylovej politiky. V prípade prívržencov CDU je to 83 percent, v prípade Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) 85 percent, u Zelených 95 percent, v prípade Ľavice (Die Linke) 79 percent a v prípade Slobodnej demokratickej strany (FDP) 66 percent.

Iba v prípade Alternatívy pre Nemecko (AfD) existuje výrazná podpora Seehoferovej pozície v podobe 88 percent.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.