Objav, ktorý môže byť prelomový. Experiment odhalil, že kov má rovnakú schopnosť ako ľudská koža

Objav, ktorý môže byť prelomový. Experiment odhalil, že kov má rovnakú schopnosť ako ľudská koža
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/SergeyKlopotov

Vedci z USA zrejme narazili na jav, ktorý môže navždy zmeniť strojársky priemysel. Pri testovaní vytvárania mikroskopických trhlín v kovoch spozorovali niečo neočakávané. Jedna z malých prasklín sa spontánne zahojila bez akéhokoľvek ľudského zásahu, informuje portál Science Alert.

Vedci sa teraz snažia pochopiť tento fenomén a zistiť, či by sa dal využiť pri výrobe materiálov, ktoré sa dokážu zaceliť samé.

Materiály, ktoré sa dokážu regenerovať, už vedci skúmali aj v minulosti, väčšinou však išlo o polyméry alebo hybridné materiály, ktorých výroba je nerentabilná.

Prečítajte si tiež:

​Tím zložený z vedcov zo Sandia National Laboratories a Texas A&M University testoval odolnosť kovu pomocou techniky, pri ktorej využili transmisný elektrónový mikroskop. Ten dokáže natiahnuť konce kovovového fragmentu 200-krát za sekundu, čím sa v materiáli vytvorili miniatúrne praskliny.

Simuluje tak únavové poškodenie, ku ktorému dochádza pri opakovanom namáhaní materiálu, ktoré sa môže skončiť jeho úplným zlomením. Asi po 40 minútach pozorovania sa na prekvapenie vedcov začala prasklina zaceľovať.

„Bolo úžasné sledovať to z prvej ruky,“ hovorí odborník na materiály Brad Boyce zo Sandia National Laboratories. „Určite sme to nečakali.“

„Potvrdilo sa, že kovy majú prirodzenú schopnosť regenerovať sa, aspoň v prípade únavového poškodenia na nanoúrovni,“ dodal Boyce.

Vedci zatiaľ nevedia ako, no v budúcnosti by tento objav mohli využiť v stavebníctve aj strojárstve. Prispieť tak môže napríklad k zvýšeniu odolnosti mostov či motorov.

Prečítajte si tiež:

​A hoci je tento objav bezprecedentný, nie je úplne neočakávaný. Už v roku 2013 ho predpovedal Michael Demkowicz, odborník na materiály z Texas A&M University.

V záveroch svojej štúdie predpokladal, že k takémuto druhu hojenia nanotrhlín môže dôjsť vďaka drobným kryštalickým zrnkám vo vnútri kovov, ktoré v reakcii na namáhanie materiálu dokážu meniť svoju veľkosť.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o objave unikátneho minerálu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.