Orbán opäť provokuje Slovákov. Ministerstvo si pre jeho výrok predvolalo maďarského veľvyslanca

Orbán opäť provokuje Slovákov. Ministerstvo si pre jeho výrok predvolalo maďarského veľvyslanca
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: Profimedia.sk

Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo maďarského veľvyslanca pre výroky Viktora Orbána na festivale Maďarov v Rumunsku. Maďarský premiér hovoril o Slovensku ako o odtrhnutom území, informuje maďarský spravodajský portál portál Napunk.

„Československo (a neskôr Slovensko) či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska teda nemohlo byť nič odtrhnuté. Šírenie takýchto naratívov kýmkoľvek ide nezmyselne proti dobrým susedským vzťahom a stabilite v našej oblasti,“ reaguje ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

​„Spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska akýmkoľvek priamym alebo nepriamym spôsobom je pre nás absolútne neprijateľné. Opakujeme preto, že máme záujem na normálnych a pokojných vzťahoch s Maďarskom, ale s rešpektom a vnímaním vzájomných citlivostí. Aktuálne vyjadrenia maďarského premiéra nejdú týmto smerom.“ uviedol rezort.

Ministerstvo si preto v súvislosti s výrokmi maďarského premiéra Viktora Orbána o “práci pre vlasť na odtrhnutých územiach” predvolalo veľvyslanca a bol požiadaný, aby vysvetlil slová maďarského premiéra.

Maďarského veľvyslanca si predvoláva aj Rumunsko, v súvislosti s ďalším výrokom Orbána, v ktorom maďarský premiér spochybnil územnú celistvosť krajiny. Okrem iného povedal, že „nikdy sme netvrdili, že Sikulsko a Sedmohradsko sú rumunské územné celky“.

Prečítajte si tiež:

Orbán vyzval Maďarov na Slovensku, aby sa vzchopili

Viktor Orbán v sobotu kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente.  

Orbán to vyhlásil v odpovedi na otázky z obecenstva, ktoré zazneli po jeho prejave na 32. letnej univerzite Maďarov v rumunskom Baile Tušnade. 

„Milí Maďari z Felvidéku, je to dosť absurdná situácia. Žije tam (na Slovensku) pol milióna Maďarov. Nemôžeme povedať, že kvôli Slovákom sa nedokážeme zmobilizovať, aj keď iste aj oni robia rôzne špekulácie. To však je už súčasťou života," povedal premiér Orbán, ktorý situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v "odtrhnutých častiach krajiny".

 Podľa jeho slov do veľkej miery nesú zodpovednosť v tejto otázke miestne komunity.

„Ak chcú pre seba a národ niečo urobiť, musia sa vzchopiť a zabezpečiť svoje zastúpenie v zákonodarnom zbore,“ podčiarkol maďarský ministerský predseda.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o reakciách, ktoré vyvolalo video s Orbánom a šálom s mapou Uhorska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.