Slovenskí politici reagujú na Orbánov výrok. Fico hovorí o „slabom Slovensku“

Slovenskí politici reagujú na Orbánov výrok. Fico hovorí o „slabom Slovensku“
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: Profimedia.sk

Výrok maďarského premiéra Viktora Orbána o „odtrhnutom Slovensku“ nezostal bez odozvy. Po ministerstve zahraničných vecí, ktoré si predvolalo maďarského veľvyslanca Csabu Balogha, prišli reakcie aj od našich politikov či Matice Slovenskej.

Všetci označili spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska za neprijateľné. Orbánov výrok, ktorý zaznel cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku, komentovali predsedovia parlamentných aj mimoparlamentných strán.

Prečítajte si tiež:

Maďarský premiér kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v „odtrhnutých častiach krajiny“. 

Strana Demokrati: Orbán je odtrhnutý od reality

Strana Demokrati odmieta vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána. Hovorí o populizme a ničení dobrých slovensko-maďarských vzťahov. Zdôraznila, že Slovensko nie je odtrhnuté od Maďarska. Skôr Orbán je podľa strany odtrhnutý od reality.

„Slovensko je demokratická a slobodná krajina. Viktor Orbán, žiaľ, svojimi vyjadreniami ničí dobré slovensko-maďarské vzťahy.  Populista zostane populistom. V Maďarsku aj na Slovensku,“ uviedla strana.

Prečítajte si tiež:

​Heger zároveň vo svojom statuse priložil aj spoločnú fotografiu s Orbánom z 24. novembra 2022, keď maďarskému premiérovi daroval ešte ako premiér na začiatku samitu predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky v Košiciach šál s nápisom Slovakia a slovenským štátnym znakom.

Orbán krátko predtým spôsobil rozruch tým, že na futbalovom štadióne mal na sebe šál zobrazujúci mapu veľkého Uhorska.

Fico si rypol do predošlej a súčasnej vlády

Výrok o „odtrhnutom Slovensku“ sa dotkol aj predsedu strany Smer Roberta Fica, ktorý sa dlhodobo netají obdivom k Viktorovi Orbánovi, s ktorým zdieľa spoločné názory v mnohých oblastiach. Bývalý premiér si popri tom rypol aj do predošlej a súčasnej úradníckej vlády.

„Keď som bol premiérom, podarilo sa nám spoločne konsolidovať komplikované slovensko-maďarské vzťahy, pretože sme boli obidvaja politicky silní. V. Orbán vie, že SR je dnes slabá ako nikdy, že ju tri roky viedli a vedú amatéri bez vzťahu k vlastnej krajine. Ani tak však nemôžem súhlasiť s tým, aby označoval Slovensko ako „odtrhnuté územie“.

„To je to isté, ako keby som takto hovoril o Podkarpatskej Rusi,“ napísal Fico v komentári na Facebooku.

Prečítajte si tiež:

Sulík označil Orbánove výroky za neprijateľné

Výroky maďarského premiéra Viktora Orbána spochybňujú suverenitu Slovenska, je to neprijateľné. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík v reakcii na vyjadrenie Orbána o Slovensku. SaS považuje za správne, že si rezort diplomacie predvolal maďarského veľvyslanca.

"Je neprijateľné, aby náš južný sused akýmkoľvek spôsobom spochybňoval suverenitu a územnú celistvosť Slovenskej republiky. Slová Viktora Orbána sú ešte vážnejšie, keďže Rusko už druhý rok vedie agresívnu vojnu na Ukrajine. Orbánov výrok totiž znie ako odkaz Slovákom, že odtrhnuté územie si môžu Maďari kedykoľvek zobrať, a to dokonca s dodatkom, že Viktor Orbán je priateľom Vladimira Putina. Takáto rétorika je skutočne cez čiaru," zdôraznil Sulík.

A. Danko: Orbán to svojimi vyjadreniami prehnal

Maďarský premiér Viktor Orbán to svojimi vyjadreniami "o odtrhnutom Slovensku" prehnal. Uviedol to predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko. "Verím, že to boli slová v emóciách. Hoci tak skúsenému politikovi by sa to nemalo stávať," podotkol.

„Som presvedčený, že by Slovensko malo robiť reformy ako Maďarsko, ale hranice sú pre nás sväté a nemenné," povedal Danko. Dodal, že Slovensko nesmie zabudnúť na obdobie maďarizácie či mnohé obete, ktoré bojovali za zvrchovanosť a suverenitu Slovenska. "Máme Slovenskú republiku a okolie do nás kope, pretože máme slabú vládu,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

Hlas-SD hovorí o nebezpečnom precedense

Mimoparlamentný Hlas-SD ostro odsudzuje vyjadrenia maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý označil vo svojom verejnom vystúpení Slovensko za "odtrhnuté územie".

Takáto rétorika je podľa strany neprijateľná a spochybňuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Slovenskej republiky. V kontexte rusko-ukrajinského konfliktu to vytvára nebezpečný precedens.

„Vyjadrenia Viktora Orbána sú dôkazom, že Slovensko sa potáca v bezvládí celé tri roky a národnoštátny záujem nie je schopná brániť ani úradnícka vláda Ľudovíta Ódora. Parlamentné voľby dávajú šancu vytvoriť silnú a v zahraničí rešpektovanú vládu, ktorá svojou politikou obnoví rešpekt voči Slovensku aj na medzinárodnej scéne,“ skonštatoval Hlas-SD.

Matica Slovenská pripomenula šál s mapou Veľkého Uhorska

Matica slovenská protestuje proti vyjadreniam maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý označil Slovensko za "odtrhnutú časť krajiny".

Spochybňovanie suverenity Slovenska označila za absolútne neprípustné. Súhlasí s potrebou dobrých a priateľských vzťahov so susednou krajinou, no bez iredenty a revizionizmu. Stanovisko vedenia inštitúcie TASR poskytol jej tajomník Ján Seman.

Prečítajte si tiež:

„Slovenská republika nie je a nikdy nebola odtrhnutou časťou súčasného Maďarska. Šírenie politických anachronizmov dávno zaniknutého Veľkého Uhorska popiera akékoľvek maďarské vyjadrenia o úprimných a priateľských vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskom, čo umocňuje aj fakt, že minulý rok sa Viktor Orbán objavil na futbalovom zápase so šálom s mapou Veľkého Uhorska," skonštatovalo vedenie Matice Slovenskej.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o reakciách, ktoré vyvolalo video s Orbánom a šálom s mapou Uhorska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.