Skrášľovanie je proti islamu. Taliban nariadil zatvorenie všetkých kozmetických salónov v Afganistane

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Afganské vládnuce hnutie Taliban v utorok oznámilo, že všetkým kozmetickým salónom pre ženy v krajine skončila mesačná lehota, ktorú mali na ukončenie činnosti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Hovorca talibanského ministerstva pre šírenie cnosti a prevenciu neresti nepovedal, či vláda radikálneho hnutia použije silu voči salónom, ktoré tento zákaz nedodržia.

Podľa Talibanu kozmetické salóny poskytujú služby, ktoré islam zakazuje, a rodinám ženíchov spôsobujú ekonomické ťažkosti v období svadieb.

Proti zákazu protestovali minulý týždeň v afganskom hlavnom meste Kábul desiatky kozmetičiek a vizážistiek. Bezpečnostné zložky voči nim zasiahli vodným delom a streľbou do vzduchu, použili aj elektrické paralyzéry (tzv. tasery).

Prečítajte si tiež:

Zákaz vyvolal obavy medzinárodných skupín, ktoré vyjadrili znepokojenie nad vplyvom tohto zákazu na afganské podnikateľky. Organizácia Spojených národov uviedla, že spolupracuje s afganskými úradmi s cieľom dosiahnuť zrušenie zákazu prevádzkovania salónov.

Pri prevzatí moci v auguste 2021 sa Taliban zaviazal rešpektovať práva žien. Odvtedy však jeho nariadenia postupne vytlačili ženy z väčšiny zamestnaní a ženy a dievčatá sa už nedostanú ani na stredné a vysoké školy.

Taliban zakázal ženám športovať. Viac sa dozviete z archívneho príspevku odvysielaného v Televíznych novinách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.