VIDEO: Pri pobreží Taiwanu spozorovali jedného z najzáhadnejších morských tvorov. Na tele mal okrúhle rany

VIDEO: Pri pobreží Taiwanu spozorovali jedného z najzáhadnejších morských tvorov. Na tele mal okrúhle rany
Záhadná ryba. Zdroj: Profimedia.sk

Skupina potápačov narazila na jedného z najzáhadnejších tvorov oceánov, ktorého doteraz v jeho prirodzenom prostredí pozorovala iba hŕstka ľudí.

​Hlbokomorskú rybu, ktorá nemá slovenský názov, spozorovali blízko hladiny oceánu pri pobreží Taiwanu a potápači sa domnievajú, že bola na pokraji smrti.

Dva metre dlhé stvorenie malo na tele niekoľko okrúhlych rán. Tie sú zrejme dielom žraločka brazílskeho (Isistius brasiliensis), ktorý patrí s dĺžkou 50 cm medzi najmenšie žraloky, no je známy tým, že útočí na oveľa väčšie ryby.

Prvýkrát sa ich ľuďom podarilo spozorovať až v roku 1772 a odvtedy sa úspešne vyhýbajú tomu, aby sme o nich mohli zistiť viac. Najdlhšia kostnatá ryba, ktorú dnes poznáme, sa po latinsky volá Regalecus glesne a v angličtine zase „giant oarfish“.

Vedci predpokladajú, že ich najobľúbenejšie pásmo na život sa rozprestiera v hĺbkach od 200 až do 1000 metrov, čo je aj dôvod, prečo ich prvýkrát na kameru zachytili až v roku 2019.

​Traduje sa, že tieto mimoriadne fotogenické ryby sa zvyčajne na hladinu či ku pobrežiu vydávajú až v momentoch, keď sa už nachádzajú na pokraji smrti.

Pravdepodobnejšou možnosťou je však to, že ryba na hladinu vypláva v dôsledku podmorskej seizmickej aktivity a zabije ju rozdielny tlak v porovnaní s jej prirodzeným prostredím.

Obrovského jedinca Regalecus glesne vyplavilo v roku 2013 na pláž ostrova Catalina, ktorý sa nachádza pri pobreží Kalifornie. Zdroj: Profimedia.sk

​Hadovité ryby rodu Regalecus dorastajú do dĺžky až 18 metrov a môžu byť reálnym základom povestí o bájnych morských hadoch, s ktorými sa údajne námorníci stretávali od čias prvých moreplavieb.

V japonskej mytológii sú považované za predzvesti zemetrasení a nešťastia. Mýtus znova ožil v roku 2011 po ničivom zemetrasení T'hoku a cunami. Krátko pred katastrofou koncom rokov 2009 a 2010 v Japonsku vyplavilo na breh najmenej tucet týchto zriedkavo videných rýb.

V priloženom videu si môžete pozrieť, ako odvážni potápači zachránili žralokov veľrybích, ktorí uviazli v rybárskej sieti. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.