Taliban tvrdí, že kravaty sú symbolom kríža. Navrhuje ich zákaz

Taliban tvrdí, že kravaty sú symbolom kríža. Navrhuje ich zákaz
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Romanno

Vysokopostavený predstaviteľ afganského vládneho hnutia Taliban navrhuje zakázať nosenie kravát, pretože údajne symbolizujú kríž a kresťanské náboženstvo.

Autorom tohto výroku je Muhammad Haším Šahíd Vrór, ktorý je vedúci vládneho oddelenia zodpovedného za vedenie ľudí k čo najpresnejšiemu dodržiavaniu islamských zásad.

Symbolika kravaty „je v islame zrejmá“, povedal Šahíd na tlačovej konferencii, ktorú vysielala afganská televízia Tolo. Kravata je podľa neho kresťanský kríž a islamské právo šaría moslimom prikazuje takýto symbol zničiť a odstrániť.

Afganské úrady podriadené hnutiu Taliban po jeho návrate k moci v auguste 2021 nezaviedli žiadne pravidlá, ako sa majú obliekať muži.

Prečítajte si tiež:

Kravata do práce

Západné oblečenie vídať teraz v Afganistane síce zriedkavejšie, ale košele a kravaty muži v niektorých profesiách nosia aj naďalej.

Predstavitelia Talibanu takmer do jedného nosia šalvár kamíz - voľné nohavice a tuniku s vestou a na hlave turban.

Kým muži sa obliekajú podľa svojich zvyklostí alebo vkusu, ženy, keď opúšťajú svoje domovy, musia byť za vlády talibov úplne zahalené.

Predchádzajúce afganské vlády sa snažili zaviesť pravidlá obliekania pre obyvateľstvo alebo aspoň pre štátnych zamestnancov. Počas desaťročia sovietskej okupácie - po invázii v roku 1979 - boli napríklad štátni zamestnanci vyzývaní, aby nosili „západné“ obleky namiesto tradičného oblečenia.

Bývalý prezident Ašraf Ghaní, ktorý utiekol z krajiny, keď do Kábulu v roku 2021 prišiel Taliban, uprednostňoval v zahraničí oblek, doma nosieval tradičný odev.

Počas dvoch desaťročí svojho povstania bojovníci Talibanu nosili oblečenie šalvár kamíz. Po opätovnom prevzatí moci však boli ich ozbrojené sily vybavené modernými vojenskými uniformami, dodala AFP.

Taliban tiež nariadil zatvorenie všetkých salónov krásy. Skrášľovanie je proti islamu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.