Očkovanie proti covidu významne pomohlo pacientom s rakovinou, tvrdí britská štúdia

Očkovanie proti covidu významne pomohlo pacientom s rakovinou, tvrdí britská štúdia
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/OLEH SLEPCHENKO

Keď na začiatku roka 2020 zasiahla svet pandémia ochorenia COVID-19, najohrozenejšou skupinou boli ľudia, ktorí trpeli inými vážnymi ochoreniami, najmä rakovinou. Každý tretí onkologický pacient, ktorý sa nakazil covidom, musel byť hospitalizovaný. Spolu s očkovaním však prišiel zvrat, píše portál Pharmacy Times.

Výsledky výskumu britských vedcov, ktoré vyšli v odbornom časopise Scientific Reports, jasne preukázali, že u pacientov s rakovinou došlo po zavedení vakcín k výraznému poklesu hospitalizácií a tiež úmrtnosti na covid aj v súvislosti s ním. Táto práca je prvou svojho druhu.

Vedci v monitorovali vplyv globálnej pandémie na počet prípadov u onkologických pacientov v priebehu 21 mesiacov. Tím pod vedením expertov Birminghamskej univerzity zistil, že počet hospitalizácií v období od novembra 2020 do augusta 2022 klesol z takmer každého tretieho pacienta (30,58 percenta) na každého trinásteho pacienta (7,45 percenta).

Miera úmrtnosti v jednotlivých prípadoch klesla z viac ako každého piateho pacienta (20,53 percenta) na menej ako každého tridsiateho pacienta (3,25 percenta).

Prečítajte si tiež:

​V porovnaní s bežnou populáciou je pritom u pacientov s nádorovým ochorením v dôsledku covidu-19 viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že budú na konci sledovaného obdobia hospitalizovaní (2,1-krát vyššia pravdepodobnosť) alebo zomrú (2,54-krát vyššia pravdepodobnosť).

„Ľudia s rakovinou sa boja, že sa na nich zabudlo. Naša práca ukazuje, že Veľká Británia vystupuje z tunela globálnej pandémie, a my vieme, kto je stále najviac ohrozený následkami covidu-19. Tieto údaje sú určite dobrou správou pre pacientov s rakovinou, ale aj napriek výraznému poklesu hospitalizácií a úmrtnosti v nami sledovaných rokoch stále vidíme ďalšie riziko,“ uviedol onkológ Lennard Lee, ktorý výskum viedol.

Autori štúdie ďalej v záveroch uvádzajú, že na zníženie počtu hospitalizácií pacientov s covidom a rakovinou, mohli mať vplyv aj ďalšie faktory, ktoré sa v priebehu pandémie objavili.

Prispieť k tomu mohla napríklad menšia nebezpečnosť niektorých variantov (najmä omikron) a tiež účinnejšia liečba covidu, ktorú umožnili lepšie lieky aj skúsenosti lekárov. Pozorovaný vplyv očkovania mal ale pri všetkých variantoch silný vplyv.

​V dôsledku pandémie nebolo v Európe vykonaných 100-miliónov screeningových testov. Viac sa dozviete z archívnej reportáže.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.