VIDEO: Sú k nám oveľa bližšie, než si myslíme. Dron odhalil pohyb žralokov neďaleko pláží

VIDEO: Sú k nám oveľa bližšie, než si myslíme. Dron odhalil pohyb žralokov neďaleko pláží
Žralok v tesnej blízkosti surfistov. Zdroj: Reprofoto: YouTube/Enci Media

Pre obyvateľov vnútrozemských regiónov môže byť predstava, ako plávajú v tesne blízkosti žralokov, desivá.

Skúsenosti aj štatistiky však dokazujú, že útoky týchto zvierat na ľudí sú veľmi vzácne a v skutočnosti je toto súžitie väčšinou bezproblémové.

To dokazuje napríklad aj virálne video fotografa Kevina Christophersona, ktoré zaobstaral jeho dron na populárnej a veľmi frekventovanej pláži San Onofre v Kalifornii.

Prečítajte si tiež:

Zábery zachytávajú dychberúce momenty. Na vlnách Pacifiku spokojne surfuje veľké množstvo ľudí, ktorí čakajú na správne vlny, zatiaľ čo medzi nimi v tesnej blízkosti preplávajú žraloky.

„Narátal som celkovo štyri, možno päť veľkých bielych žralokov. A nikomu to nebránilo v tom, aby si chytil vlnu,“ okomentoval svoje video na YouTube Christopherson.

Zábery sú nielen vizuálne pútavé, ale odhaľujú, že stretnutie ľudí so žralokmi je omnoho častejšie a bežnejšie, než si mnoho z nás myslí.

Zachytené žraloky sú dosť veľké na to, aby človeka dokázali vážne poraniť alebo zabiť, napriek tomu okolo surfistov nerušene plávajú.

Ľudia nič netušili

Biológ Patrick Rex sa súžitím žralokov a ľudí dokonca zaoberal vo svojej štúdii, ktorej výsledky dokazujú, ako časté sú tieto stretnutia a ako vzácne sú útoky.

Vedci pomocou dronov dva roky sledovali viac než 20 pláží na pobreží Kalifornie.

Prečítajte si tiež:

V 97 percentách času sa žraloky pohybovali v bezprostrednej blízkosti surfistov. „Väčšinu času pritom ľudia ani nevedeli, že tam žraloky sú. Mohli sme ich ľahko vidieť zo vzduchu,“ hovorí Rex.

Ľudia si podľa neho myslia, že keď uvidia žraloka na mieste, kde sa lámu vlny, že ich pohryznú, alebo že sú v nebezpečenstve.

„Ale to, čo sme videli, je, že to tak nemusí byť. Ryby (a paryby) majú sklony starať sa o svoje záležitosti. Priplávajú do vzdialenosti zhruba troch metrov od ľudí, a to sa deje denne,“ uzavrel Rex.

Pozrite si reportáž o mumifikácii žraloka, ktorý zabíjal nedávno v Egypte:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.