Brita, ktorý na Cypre zabil chorú manželku, po dvoch rokoch prepustili na slobodu

Brita, ktorý na Cypre zabil chorú manželku, po dvoch rokoch prepustili na slobodu
Na snímke britský dôchodca David Hunter, obvinený z vraždy svojej smrteľne chorej manželky. Zdroj: TASR/AP/Petro Karadjas

S prihliadnutím na čas, ktorý 76-ročný David Hunter od svojho zatknutia strávil za mrežami, a na jeho dobré správanie bol po vynesení rozsudku prepustený na slobodu, uviedol jeho britský právnik Michael Polak. Britská stanica BBC dodala, že Hunter strávil vo vyšetrovacej väzbe 19 mesiacov.            

Ako uviedla agentúra AFP, Hunter bol pôvodne súdený za úkladnú vraždu svojej 74-ročnej manželky Janice, ktorá trpela rakovinou krvi. K činu došlo 18. decembra 2021.

Minulý týždeň bola však kvalifikácia spáchaného činu zmenená na miernejšie obvinenie z neúmyselného zabitia. Súd totiž Hunterovo konanie vyhodnotil ako zabitie z milosti.

Prečítajte si tiež:

Rozhodnutie trestného súdu v meste Pafos bolo jednomyseľné. Sudcovia uviedli, že zohľadnili okolnosti prípadu, ale súčasne aj potrebu vyslať k verejnosti odstrašujúci signál.

Hunter, baník na dôchodku z anglického grófstva Northumberland, prežil v manželstve s Janice 52 rokov.

Prosila ho, aby ju zabil

V decembri 2021 Janice, ktorá trpela pokročilou leukémiou a veľkými bolesťami, prosila svojho manžela, aby ukončil jej život, pripomenul súd. Hunter pred súdom vypovedal, že nakoniec vyhovel jej želaniu a udusil ju v ich dome neďaleko Pafosu.

Hunter sa po tomto čine pokúsil o samovraždu: predávkoval sa liekmi a zapil ich alkoholom. V tomto stave ho v byte našla polícia.

AFP pripomenula, že na stredomorskom ostrove Cyprus, kde má pravoslávna cirkev pomerne veľký vplyv, je eutanázia tabu a neexistuje zákon o asistovanej samovražde.

Prečítajte si tiež:

Sudcovia počas súdneho procesu súhlasili s obhajobou, že Hunter nespáchal úkladnú vraždu, ale konal spontánne, aby ukončil život svojej manželky, ktorá ho o to prosila kvôli svojim silným bolestiam.

Predsedajúci sudca Michalis Drusiotis v tejto súvislosti argumentoval, že "vražda musí byť výsledkom plánovania a musí byť spáchaná chladnokrvne."

Hunterov advokát Polak uznal, že "vynesenie rozsudku nebolo jednoduché vzhľadom na to, že takýto prípad sa ešte nikdy predtým na cyperských súdoch nevyskytol". Rozhodnutie súdu označil za správne a dodal, že jeho mandantovi umožní, aby smútok zo straty manželky prekonával v kruhu svojej rodiny.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o nedávnej brutálnej vražde na Štrbskom plese.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.