UNESCO odporúča zaradiť Benátky na zoznam svetového dedičstva v ohrození

UNESCO odporúča zaradiť Benátky na zoznam svetového dedičstva v ohrození
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Elena Kharichkina

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v pondelok (31. 7.) odporučila zaradiť Benátky na zoznam miest svetového dedičstva UNESCO v ohrození. Zároveň odporučila talianskym úradom, aby zintenzívnili úsilie na zabezpečenie historického mesta a okolitej lagúny. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

V odporúčaní UNESCO sa píše, že Benátkam hrozia „nenávratné“ škody v dôsledku množstva problémov od klimatickej zmeny až po masový turizmus. O jeho schválení rozhodne zasadnutie Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO v septembri v Rijáde.

Prečítajte si tiež:

„Hrozí, že dôsledky pokračujúceho zhoršovania stavu spôsobeného ľudskými zásahmi, vrátane pokračujúceho rozvoja, vplyvov klimatickej zmeny a masového cestovného ruchu, spôsobia nezvratné zmeny výnimočnej univerzálnej hodnoty tejto lokality,“ uviedlo UNESCO.

„Niektoré z týchto dlhotrvajúcich problémov už viedli k zhoršeniu základných charakteristík lokality a jej atribútov,“ doplnilo. Výstavba vrátane výškových budov môže mať „výrazný negatívny vizuálny vplyv“.

V správe sa uvádza, že Taliansko celkovo nedosiahlo výrazný pokrok pri riešení týchto problémov pre „nedostatok celkovej spoločnej strategickej vízie“.

Prečítajte si tiež:

UNESCO vyjadrilo nádej, že zápis na zoznam ohrozených pamiatok „povedie k väčšiemu odhodlaniu a mobilizácii miestnych, národných a medzinárodných zainteresovaných strán“.

Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO má v Rijáde rokovať od 10. do 25. septembra a rozhodne o 53 nových kandidátskych lokalitách na zápis. Označenie „v ohrození“ má za cieľ podporiť lepšie zachovanie lokality do budúcnosti.

Vo výnimočných prípadoch môžu lokalite odobrať prestížnu značku svetového dedičstva.

Nie je zmrzlina ako zmrzlina. Takto vzniká pravé talianske „gelato“: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.