Mutácia koronavírusu zabíja mačky. Na Cypre ich v dôsledku nákazy uhynulo 300-tisíc

Zomierajú domáce aj túlavé mačky.
Zomierajú domáce aj túlavé mačky. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Koronavírus už ľudí netrápi, no s jeho mutáciou bojujú mačky. Na Cypre prepukol už začiatkom roka 2023 a v priebehu siedmich mesiacov usmrtil až 300-tisíc mačiek. Liečba pravdepodobne nebude možná.

Zomierajú domáce aj túlavé mačky. Infekčná peritonitída mačiek (FIP) je vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené zmutovaným mačacím koronavírusom. Ten je u mačiek pomerne bežný a prejavuje sa len hnačkou. Ak však zmutuje, je nebezpečný a smrteľný, informuje Merkur.

Prečítajte si tiež:

Ostrov mačiek

Na Cypre sa vírus šíri už od januára. Prenáša sa slinami a výkalmi. Na ostrove žije približne milión mačiek a väčšina z nich sú túlavé. Preto je ťažké zmonitorovať, kde presne a ako rýchlo sa nákaza šíri. Zhruba 90 percent nakazených mačiek uhynie.

Sky News uvádza, že uhynulo aj veľa domácich mačiek. Vírus sa môže prenášať aj cez kefy na mačaciu srsť, dokonca sa zdržiava aj na ľudských rukách.

„Liečba pravdepodobne nebude možná a bohužiaľ to povedie k významnej úmrtnosti,“ cituje Sky News doktorku Nathaliu Dowgrayovú.

Odborníci tvrdia, že protilátky sú príliš drahé. Na Cypre je schválený iba jeden liek, no jeho náklady na jednu mačku sú približne 7-tisíc eur. Pomôcť by údajne mohli aj lieky proti covidu pre ľudí, na ostrove však nie je dovolené podávať ich zvieratám.

Prečítajte si tiež:

Príznaky

Medzi príznaky patrí horúčka, letargia a nechuť do jedla. Nákaza spôsobuje hromadenie tekutiny v bruchu alebo v hrudníku, čo spôsobuje opuch. Nakazené mačky majú preto veľké a nafúknuté bruchá.

FIP sa vo všeobecnosti vyskytuje len u jedného percenta mačiek. Na Cypre je to však 40 až 50 percent.

V Žiline sa na najväčšej výstave mačiek stretli ich obdivovateľa z mnohých krajín. Pozrite si reportáž z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.