Koniec smrteľnej mačacej epidémii na Cypre? Vláda prišla s riešením

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mutácia koronavírusu na Cypre zabíja mačky. Od začiatku roka 2023 ich uhynulo už 300-tisíc. Vláda spočiatku situáciu neriešila, argumentovala nákladnými vyšetreniami. Napokon dala zelenú liekom proti koronavírusu pre ľudí, budú ich podávať nakazeným mačkám.

Ostrov mŕtvych mačiek

Problém postihol túlavé, ale aj domáce mačky. Vírusové ochorenie, zvané ako infekčná peritonitída mačiek, spôsobuje mutácia koronavírusu. Až 90 percent nakazených mačiek uhynie.

Veterinári sa obávali, že liečba nebude možná a epidémia bude mať devastačné následky. Protilátky sú príliš drahé a na Cypre je schválený iba jeden liek, no jeho náklady na jednu mačku sú až 7-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Ostala tak posledná možnosť, a to lieky proti covidu určené pre ľudí. Na Cypre však bolo zakázané podávať ich zvieratám.

Vláda nemala príliš na výber, a tak sa rozhodla tieto lieky mačkám sprístupniť, informuje Science Alert.

„Zásoby liekov, ktoré boli použité na liečbu prípadov ľudského koronavírusu a už sa nepoužívajú, môžu byť sprístupnené,“ uviedla vláda.

Muž dostal podmienku za týranie mačky. Uviedol, že ho napadla a on sa iba bránil. Viac sa dozviete v reportáži z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.