Evakuovať musia aj desiatky slovenských detí. Stretnutie skautov v Južnej Kórei narušil tajfún

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Celosvetové skautské stretnutie jamboree, ktoré sa v týchto dňoch koná v Južnej Kórei, narušil blížiaci sa tajfún Khanun. Z dejiska budú musieť evakuovať zhruba 36-tisíc účastníkov zo 156 krajín, medzi ktorými sú aj desiatky slovenských detí.

Celkovo sa v Južnej Kórei nachádza 86 Slovákov, z toho je 53 dievčat a chlapcov pod 18 rokov a ďalších 33 dospelých dobrovoľníkov.

Prečítajte si tiež:

Všetci sú v poriadku

Všetci členovia slovenskej výpravy sú v bezpečí a v poriadku, uviedla pre TASR tajomníčka Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Mária Dirgová.

Pod hrozbou tajfúnu sa Svetová organizácia skautského hnutia a kórejská vláda rozhodli presunúť účastníkov na bezpečné miesta v Soule a okolí. Tam by mali skauti v programe pokračovať.

Evakuácia a presun sú naplánované na utorok 8. augusta. Príchod silného vetra a dažďa sa očakáva o deň neskôr.

Prečítajte si tiež:

Organizačné problémy

Aktuálny ročník jamboree sprevádzajú problémy. Podujatie už skôr zasiahli silné horúčavy, na ktoré sa organizátori nedokázali podľa viacerých výprav dostatočne pripraviť, informoval portál tn.cz.

Komplikácie potvrdila aj slovenská delegácia. „Pripravenosť táboriska nebola pri príchode na jamboree dostatočne dokončená. Podnety na zlepšenie boli adresované organizátorom, a následne na nich pracovali,“ uvádza web Slovenský skauting.

Naša delegácia by sa mala vrátiť domov 13. augusta. Presný plán odchodu rieši WOSM v spolupráci s tamojšou vládou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.