Tajfún ohrozil aj slovenské deti. Gigantická evakuácia v Južnej Kórei sa začala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Japonsku v utorok zrušili 132 letov, pozastavili vlakové spojenia a zatvorili továrne pre tajfún Kchanún, ktorý sa blíži k japonskému ostrovu Kjúšu. V Južnej Kórei pre blížiaci sa tajfún začali s evakuáciou účastníkov celosvetového stretnutia skautov. Informujú o tom agentúry AFP a Jonhap.

Hrozia zosuvy pôdy aj záplavy

Tajfún Kchanún sprevádzajú prudké dažde. Japonské meteorologické úrady miestnych obyvateľov upozornili na riziko zosuvov pôdy, záplav v nížinách, smrští či silného vlnobitia na mori.

V prefektúre Kagošima na juhu Kjúšu úrady vydali príkaz na evakuáciu pre približne 540 000 obyvateľov, ktorý však nie je záväzný. Takisto pripravili viac než 300 dočasných ubytovacích zariadení. Lety medzi Kagošimou a Tokiom boli tiež zrušené. Prevádzka viacerých tovární na ostrove bude v stredu a vo štvrtok pozastavená.

Prečítajte si tiež:

Evakuujú aj Slovákov

Kchanún by mal vo štvrtok zasiahnuť aj Južnú Kóreu a neskôr aj KĽDR. Úrady v Južnej Kórei začali v utorok s evakuáciou približne 36 000 skautov z celosvetového skautského stretnutia v provincii Severná Čolla, ktoré organizátori predčasne ukončili pre výstrahy spojené s prichádzajúcim tajfúnom.

Účastníci z celkovo 156 krajín budú viac než 1000 autobusmi prevezení do viacerých miest.

Medzi účastníkmi je 86 Slovákov. Tajomníčka Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Mária Dirgová v pondelok informovala, že slovenská skupina je v poriadku.

Tajfún Kchanún minulý týždeň zasiahol oblasti na juhu ostrova Okinava, kde si vyžiadal najmenej dve obete na životoch. Viac než 100 ľudí utrpelo zranenia a státisíce boli zasiahnuté výpadkom elektrickej energie. Kchanún neskôr zamieril k Taiwanu, píše AFP.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.