Mladých ľudí častejšie postihuje infarkt. Od pandémie stúpajú čísla úmrtí, zistili štúdie

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Počet mladých ľudí, ktorí prekonali infarkt, stúpa už od roku 2000. Nové štúdie z roku 2022 zaznamenali, že ľudia, ktorí prekonali covid, boli náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia. Vedci ešte nevedia zistiť, prečo sú rizikovou skupinou aj ľudia vo veku 25 rokov.

Nové štúdie potvrdzujú, že za posledné desaťročia pribúda počet infarktov u mladých ľudí. Hlavnými spúšťačmi ochorení srdca sú zlá strava, nedostatok pohybu, nezdravé návyky a v neposlednom rade stres. Informácie zo štúdií spracoval web National Geographic.

Niektoré výskumy však naznačujú, že ďalším faktorom, ktorý vstupuje do špirály kardiovaskulárnych ochorení, je covid.

To, že sú choroby srdca záležitosťou skôr starších ľudí, je mýtus.

„Mladí ľudia nie sú imúnni voči zástave srdca či infarktu, no mnohí si to myslia. Kardiovaskulárnym ochoreniam sa dá predísť, no treba pre to podniknúť správne kroky,“ tvrdí kardiológ a profesor Ron Blankstein.

Prečítajte si tiež:

Infarkt a zástava srdca

Mnoho ľudí nevie, že je rozdiel medzi infarktom a zástavou srdca. K srdcovému infarktu dochádza vtedy, keď je prietok krvi do srdca čiastočne alebo úplne zastavený. Odborne sa nazýva aj ako infarkt myokardu.

Zástava srdca je náhle zastavenie v dôsledku srdcovej arytmie, ktorú spôsobuje porucha elektrických signálov v srdci.

Bez ohľadu na rozdiely, obe zlyhania srdca môžu byť, a často aj sú smrteľné.

Štúdia, ktorú popisuje National Geographic, ukazuje, že infarkty myokardu sú u mladých ľudí na vzostupe. Vedci zistili, že čísla každý rok stúpajú o 2 percentná.

Výskum trval 16 rokov a zameral sa na 2 000 mladých ľudí v USA, ktorí prekonali infarkt. Bol publikovaný v roku 2019 v American Journal of Medicine.

Zistil, že z hospitalizovaných pacientov tvorili väčšiu časť ženy. V anamnéze mali zaznamenaný napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku, prechádzajúcu mozgovú príhodu alebo chronické ochorenie obličiek.

Prečítajte si tiež:

Rizikové faktory

Najzásadnejším rizikom je zvýšený cholesterol, obezita, zvýšený krvný tlak či cukrovka. Môžu poškodiť a upchať cievy.

Portál popisuje aj štúdiu z roku 2022, ktorá bola publikovaná v Journal of Medical Virology. Zistila, že úmrtia na infarkt v prvom roku pandémie stúpli o 14 percent, pričom bol tento nárast zistený práve u dospelých vo veku 25 až 44 rokov.

Preventívny kardiológ a predseda Americkej kardiológie Eugene Yang tvrdí, že covid spôsobuje v tele zápalové reakcie a môže robiť krv hustejšou, čo môže spôsobiť vyššiu náchylnosť na krvné zrazeniny.

Na podobné výsledky prišla aj štúdia nemocnice Cedars Sinai v Los Angeles, ktorá potvrdila, že sa od začiatku pandémie úmrtia na infarkt v USA stali bežnejšími, píše Today.

Mladší ľudia majú častejšie problém so srdcom, infarkty u mladej populácie pribúdajú. Viac sa dozviete v archívnej reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.