Obezita, cukrovka i tvorba obličkových kameňov. Jedlá s pridaným cukrom môžu súvisieť aj s ďalšími ochoreniami

Obezita, cukrovka i tvorba obličkových kameňov. Jedlá s pridaným cukrom môžu súvisieť aj s ďalšími ochoreniami
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Oleksandra Naumenko

Jedlo s pridaným cukrom škodí nie len našej postave. Zvyšuje tiež riziko vzniku cukrovky, zápalového ochorenia čriev a škodiť má aj našim obličkám. Podľa najnovšieho výskumu výrazne zvyšuje riziko tvorby nepríjemných obličkových kameňov.

Ako informuje independent.co.uk, výskum amerických vedcov ukázal, že konzumácia jedál s pridaným cukrom, ako sú limonáda, zmrzlina, sladkosti i koláče, výrazne zvyšuje možnosť výskytu obličkových kameňov.

Jeden z vedúcich autorov štúdie uvádza, ide o prelomové zistenie. „Naša štúdia je prvou, ktorá potvrdzuje súvislosť medzi konzumáciou pridaného cukru a obličkovými kameňmi,“ povedal Shan Yin.

Pri výskume pozorovali viac ako 28-tisíc ľudí. Denný príjem pridaných cukrov u každého účastníka sa odhadoval z ich vlastnej reálnej spotreby jedla a nápojov.

Prečítajte si tiež:

Sekundárne sa tiež zistilo, že ľudia, ktorí sa nachádzajú pod úrovňou chudoby, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku obličkových kameňov oproti ostatným sociálnym skupinám. Ich jedálniček obsahoval výrazne viac potravín s pridaným cukrom, keďže sú pre nich viac cenovo dostupné. 

Podľa výskumníkov by bolo vhodné venovať sa v tejto oblasti aj ďalším výskumom. Odhadujú, že medzi potravinami s pridaným cukrom a inými chorobami tiež existujú súvislosti.

Ročne skončí v koši až 88 kilogramov potravín na osobu. Celý proces ich výroby až po predaj je potom úplne zbytočný: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.