Niekde bez problémov, inde s varovaním. Pozrite si prehľad najšpinavších pláží Chorvátska a Talianska

Niekde bez problémov, inde s varovaním. Pozrite si prehľad najšpinavších pláží Chorvátska a Talianska
Pláž na ostrove Hvar. Zdroj: Shutterstock.com/Stefano Zaccaria

Úrady v niektorých dovolenkových destináciách pravidelne kontrolujú kvality vody pri tamojších plážach. Medzi ne patria aj Slovákmi veľmi obľúbené Chorvátsko a Taliansko.

Oba európske štáty tieto dáta zverejňujú, a tak sa turisti poľahky dozvedia, kde aktuálne nájdu dobrú vodu na kúpanie sa a tiež kde je lepšie sa tomu vyhnúť.

Chorvátsko

V tejto azda najviac populárnej dovolenkovej destinácii našincov kontroluje kvalitu vody pri plážach Inštitút pre oceánografiu a rybárstvo.

Ten rozdeľuje kvalitu vody do štyroch úrovní podľa farieb: Modrá je vynikajúca, zelená dobrá, žltá dostatočná a červená je nevyhovujúca.

Kým v prvej polovici júna bolo päť lokalít so žltou farbou, na konci júla ich bolo už dvanásť.

Naopak, počet červených miest v rovnako sledovanom období sa zmenil zo vtedajších troch na súčasnú nulu.

Prečítajte si tiež:

​V okolí Splitu je aktuálne päť žltých miest a jedno zelené, aj ostrov Korčula má jedno žlté miesto.

Aj nesmierne obľúbený ostrov Hvar má jednu zelenú lokalitu. V Šibeninsko-kninskej župe má tri zelené lokality vyhľadávané mesto Vodice.

Rovnako tak sa zazelenalo okolie mesta Rijeka, kde podľa odborníkov je v dobrom stave viacero pláží.

Polostrov Istria sa priam hemží zelenou. Viacero pláží je označených touto farbou v okolí prístavného mesta Poreč, pričom sa tam objavili aj nejaké žlté pláže.

Prečítajte si tiež:

​Taliansko

Tu hodnotenie kvality vody spadá pod ministerstvo zdravotníctva. Celé pobrežie Talianska a jeho ostrovov je rozdelené na úseky s dĺžkou desiatok až stoviek metrov.

Portál TV Nova vybral najznámejšie a najobľúbenejšie letoviská. Podrobné informácie si užívateľ nájde TU, avšak dáta sa mu zobrazia len vtedy, ak zadá danú lokalitu.

Tamojší systém hodnotenia pláží využíva rôzne farby, akruálne len tri – zelenú, keď je kúpanie povolené, červenú, keď je zakázané pre znečistenie, a oranžovú, ktorá značí zákaz kúpania z nešpecifikovaných dôvodov.

V regióne Benátsko majú všetky pláže pri Bibione zelenú farbu. V rámci regiónu Apúlia na juhovýchode krajiny sú všetky pláže pri meste Bari zelené, to isté platí aj pre mesto Otranto a neďalekú pláž Baia dei Turchi.

Aj pláže na poloostrove Gargano, vrátane Baia delle Zagare pri meste Mattinata sú zelené.

V regióne Lucca majú všetky pláže v okolí mesta Viareggio zelenú farbu.

Zákaz na obľúbených ostrovoch

Na Sicílii je aktuálne zákaz kúpania na týchto plážach: Messina - časť Il Ringo, Giardini Naxos, Marina di Ragusa, Mondello, Vergine Maria, pláž v Palerme medzi Settecannoli a Baia dei Francesi, pláže pri obci Sant'Elia, pri meste Casteldaccia, pláže medzi obcami Altavilla Milicia a mestom Termini Imerese, pláže pri obci Campofelice di Roccella, tri úseky západne a severozápadne od mesta Caronia, Torre del Lauro, Acquedolci, Milazzo.

Aj na ďalšom ostrove Sardínia platí zákaz kúpania, konkrétne ide o pláž pri Fiume Santo. Ina tam je kúpanie povolené.

Nedávno vystrašila veľryba ľudí na španielskej pláži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.