Nižšie riziko úmrtia bez ohľadu na príčinu. Podľa novej štúdie stačí aj menej ako 10-tisíc krokov denne

Nižšie riziko úmrtia bez ohľadu na príčinu. Podľa novej štúdie stačí aj menej ako 10-tisíc krokov denne
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Bignai

Približne 4000 krokov prejdených denne môže znížiť riziko úmrtia na akúkoľvek príčinu. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v stredu (9. 8.) v časopise European Journal of Preventive Cardiology. TASR správu prevzala z televíznej stanice Sky News a denníka The Guardian.

Odborníci často odporúčajú 10.000 krokov ako denné minimum na udržanie dobrej kondície a zdravia, pripomína Sky News. Vedci pod vedením profesora kardiológie na zdravotníckej univerzite v poľskom meste Lodž Macieja Banacha však prinášajú nové zistenia.

Prečítajte si tiež:

Ich štúdia, ktorú uverejnila aj Európska kardiologická spoločnosť, uvádza, že presne 3967 krokov denne postačuje na to, aby sa začalo znižovať riziko úmrtia - a to z akejkoľvek príčiny. Pravdepodobnosť, že sa človek stane obeťou kardiovaskulárnych ochorení, sa znižuje už pri dosiahnutí 2337 krokov denne.

Zvýšenie počtu krokov o 1000 denne spája štúdia s 15 percentným znížením rizika úmrtia z akejkoľvek príčiny. Ďalších 500 krokov navyše súvisí so znížením rizika úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia o sedem percent. Zdravotný prínos sa podľa štúdie zvyšoval aj pri prejdení 20.000 krokov denne. 

Ľuďom starším ako 60 rokov sa riziko úmrtia znížilo o 42 percent, ak denne prešli od 6000 do 10.000 krokov. U mladších dospelých, ktorí prešli od 7000 do 13 000 krokov, sa toto riziko znížilo o 49 percent.

Prečítajte si tiež:

Experti pod vedením Banacha použili údaje zo 17 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo celkov 226.889 ľudí. Tých sledovali v priemere sedem rokov s cieľom posúdiť vplyv rôzneho počtu denných krokov na ich zdravie. Všetci zúčastnení boli zdraví.

Priemerný vek účastníkov štúdie bol 64 rokov, pričom ženy a muži boli zastúpení v takmer rovnakom počte. Závery štúdie platia podľa Banacha pre ženy i mužov bez ohľadu na vek či miesto bydliska.

Banach pripomenul, že vo svete je k dispozícii čoraz viac moderných liekov na špecifické ochorenia, ako sú napríklad choroby srdcovo-cievneho systému.

„Zmena životného štýlu - vrátane stravy a cvičenia - môže byť pri znižovaní kardiovaskulárneho rizika a predlžovaní života minimálne rovnako účinná alebo dokonca účinnejšia,“ uviedol Banach.

Angína, ale i črevné problémy. V lete sa zapĺňajú čakárne u lekárov pacientmi trpiacimi typickými letnými virózami: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.