Absurdný trend na TikToku, ktorý sa vymyká zdravému rozumu. Môže ovplyvniť vnímanie žien v spoločnosti, tvrdí expertka

Absurdný trend na TikToku, ktorý sa vymyká zdravému rozumu. Môže ovplyvniť vnímanie žien v spoločnosti, tvrdí expertka
Zdroj: TikTok/thatcyberlemon, pinky_doll_streams

Na TikToku sa objavil bizarný trend, v ktorom používatelia naživo streamujú a správajú sa ako umelá inteligencia, pretože napodobňujú takzvané NPC postavy.

NPC sú nehráčske postavy z videohier, ktoré boli vopred naprogramované a hráči ich nemôžu ovládať.

Podľa The Guardian tvorcovia nepôsobia ako konkrétne NPC postavy z populárnych hier, ako to niekedy robia cosplayeri, ale iba stelesňujú typ postavy. Reagujú na podnety opakujúcimi sa pohybmi, výrazmi tváre a frázami, pričom pôsobia ako umelá inteligencia.

Diváci, ktorí tento livestream sledujú, posielajú dotyčnému virtuálne predmety. Najčastejšie ide o ružu, zmrzlinu alebo diamant či kovboja.

Tie sa po odoslaní zobrazia na obrazovke. TikToker alebo TikTokerka na ne reaguje frázou a pohybom, ktoré danému kreslenému darčeku prislúchajú.

​​Tvárou trendu sa stala 27-ročná Pinkydoll, vlastným menom Fedha Sinon, ktorá pochádza z Montrealu. Okrem TikToku je aktívna aj na platforme Onlyfans. Jej živé prenosy sleduje niekoľko desiatok tisíc divákov.

Ak sa jej na obrazovke objaví predmet v podobe zmrzliny, povie: „Tak dobrá zmrzlina. Áno, áno, áno!“ A popritom olíže imaginárnu zmrzlinu. Jej pohyby pôsobia naozaj neživo a roboticky. V niektorých prenosoch drží v ruke žehličku na vlasy, prostredníctvom ktorej robí z kukurice popcorn.

Okrem nej sa do popredia dostávajú aj iné atraktívne ženy, ktoré tento trend praktizujú. Patria medzi ne napríklad Jay Monique, Regena alebo Cherry Crush.

Chaos nespôsobujú iba na tejto sociálnej sieti, ale videá z týchto živých prenosov sa stali virálnymi aj na ďalších platformách – Twitter a Instagram.

@pinky_doll_streams “Ice cream so good ??” #pinkydoll ♬ original sound - Pinkydollstreams

​Dôvodom sú peniaze

V roku 2021 TikTok predstavil svoju funkciu prepitného, kde môžu používatelia míňať peniaze na nákup virtuálnych mincí. Diváci si nakúpia virtuálne mince, ktoré predstavujú už spomínané predmety.

Každý predmet predstavuje inú peňažnú hodnotu. Tie potom posielajú do živého vysielania a nazbierané predmety dokáže dotyčný vymeniť za reálne peniaze.

V rozhovore pre New York Times Pinkydoll povedala, že za jeden takýto živý prenos si dokáže zarobiť 2 - 3-tisíc dolárov. Denne sa jej príjem vyšplhá aj na 7 až 10-tisíc dolárov.

Podľa jej vlastných slov trávi na TikToku šesť hodín denne, sedem dní v týždni. Stalo sa, že počas jedného vysielania ju sledovalo aj milión ľudí.

„Potrebovala som peniaze, aby som uživila svoje dieťa a zaplatila účty. Nemala som žiadnu prácu. Rozhodla som sa vynaložiť všetko svoje úsilie na TikTok, aby som zarobila peniaze. Nečakal som, že sa stanem virálnou a toľko zarobím. Bol to šok,“ ​povedala Pinkydoll pre časopis Vice.

Prečítajte si tiež:

​Prečo sú videá také populárne a sledované?

„Je to veľmi jednoduché a platí to o všetkom - kde je dopyt, tam je ponuka. Kým budú ľudia takýto obsah sledovať a podporovať tvorcov pozornosťou aj financiami, dovtedy bude takýto obsah vznikať. Ľudia na jednej strane obrazovky majú radi bizár, na tej druhej zasa pozornosť. Navyše, napodobňovanie NPC tu bolo už dávno v lepších aj horších podobách,“ vysvetľuje social media marketér Tony Dúbravec. 

Uviedol, že tento trend považuje za jeden z mnohých mini trendov, ktoré sa pravidelne vyskytujú a o nejaký čas si na ne iba s úsmevom spomenieme. 

Závislosť?

Neuropsychológ Robert Krause tvrdí, že žijeme v dobe informačných technológií a sociálnych sietí, ktoré sú pre mnohých ľudí nelátkovou závislosťou.

„Z odborného hľadiska si všímame, že mnohí jednotlivci nemajú nad svojím správaním a návykmi kontrolu, a teda je u nich prítomné návykové správanie, ktoré aj napriek tomu, že je spoločnosťou tolerované a považované za normu – nezdravé,“ hovorí neuropsychológ.

Ďalej vysvetľuje, že z neuropsychologického pohľadu je sledovanie videí záživné najmä pre emocionálne časti nášho mozgu, ale taktiež emócie, ktoré videá vytvárajú. 

Odborník tvrdí, že ľudia bez akejkoľvek racionálnej kontroly pozerajú videá, ktoré im sociálna sieť zobrazí. Niekedy môže ísť o relax a inokedy doslova o zautomatizovanú činnosť, ktorá však vykazuje známky patológie.

Prečítajte si tiež:

„Nadmerne stimulované bazálne gangliá regulujú motiváciu, rozkoš, ale aj tvorbu návykov. Preto závislosť od pozerania videí, ale i fotiek a profilov druhých ľudí je spočiatku nenápadná, ale následne aj s presahom do vzniku návykového správania,“ odôvodňuje Krause.

Kým v minulosti boli v popredí Facebook a YouTube, v poslednej dobe je to podľa Krauseho TikTok, pretože je pre mozog najrýchlejší. 

Taktiež podotkol, že mozog funguje na princípe predstáv a imaginácia je toho súčasťou.

„Tak ako sa v minulosti ľudia starali o imaginárne zvieratko na malej obrazovke, prípadne pestovali rastliny na virtuálnej farme, tak v dnešnej dobe pod vplyvom popularizácie umelej inteligencie sa to posúva na ďalší level, a to v kombinácii aj s popularitou sociálnych sietí,“ uviedol.

@thatcyberlemon #npc #npclive #npclivestream ♬ original sound - The fatman

​Sexuálny podtón

Forma trendu pravdepodobne pochádza z 90. rokov minulého storočia, kedy sa sexuálne pracovníčky stali priekopníčkami vo svete technológií a živého vysielania. Prijímali dary od divákov za vykonávanie sexuálnych aktov.

The Washinghton Post označil, že trend NPC sa nachádza na hraniciach hernej kultúry a sexuálnej práce.

Prenosy obsahujú aj prvky ASMR. Skratka pochádza z anglického pojmu a znamená autonómna senzorická meridiánová odpoveď.

Podľa Nebraska medicine je termín používaný na opis pocitu brnenia alebo husej kože v reakcii na špecifické zvukové a vizuálne podnety, ktoré tento stav spúšťajú. Najčastejšie ide o jemné škrabkanie nechtami, tiché rozprávanie, pomalé pohyby, očný kontakt, bzučanie, žuvanie alebo vytváranie iných príjemných zvukov. Ľudia pociťujú pri prežívaní ASMR relax, pokoj, ospalosť, ale aj vzrušenie.

Prečítajte si tiež:

Trend môže ovplyvniť vnímanie žien v spoločnosti

„Tento nový Tik-Tok trend je problematický v tom, že ženy ovláda obecenstvo zakúpením emoji, teda akéhosi príkazu, ktorý osoba v živom prenose následne vykoná. Tento prístup posilňuje predstavu o ženách ako objektoch, za ktoré môžeme rozhodovať a kontrolovať ich správanie. Podobné trendy prinášajú isté riziká,“ prezradila rodová expertka Michaela Jankovičová z anticeny Sexistický kix. 

Podľa Jankovičovej sa môžu odraziť do nastavenia spoločnosti k ženám v reálnom živote a do samotných vzťahov, ktoré v krajnom prípade môžu vyústiť do partnerského násilia.

Objektifikácia žien je bežná aj vo videohrách alebo reklamách, kde ženy často tvoria len dekoratívne pozadie. Preto nepovažuje za náhodu, že úspešnejšie streamy NPC trendu tvoria dobre vyzerajúce mladé ženy.

Slovenskí tvorcovia nie sú na takýto bizár

„V prípade, ak tento trend bude pokračovať, tak to bude mať doslova negatívny vplyv na fungovanie ľudského mozgu, keďže už teraz registrujeme nežiadúce premenné vznikajúce ako dôsledok nezdravého používania informačných technológií a najmä sociálnych sietí,“ dodal Krause. 

K trendu sa vyjadril aj slovenský youtuber Duklock, ktorý pochopenie v tomto šialenom trende rozhodne nenašiel.

„Pochybujem, že v našich končinách s tým niekto spraví dieru do internetového sveta. Určite si to niekto vyskúša, ale nič veľké neočakávam. Etablovaní tvorcovia na Slovensku nie sú veľmi na takýto bizár,“ uzavrel marketér Dúbravec. 

Krajiny zakazujú TikTok. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne siete

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.