Črtá sa nádej pre pacientov trpiacich dlhým covidom. Holandsko totiž hlási možnú liečbu

Lekár kontroluje pacientku s koronavírusom v nemocnici.
Lekár kontroluje pacientku s koronavírusom v nemocnici. Zdroj: AP Photo/Gregorio Borgia

Črtá sa nádej pre pacientov trpiacich postcovidovým syndrómom, takzvaným dlhým covidom, na ktorý len v Holandsku trpia desaťtisíce ľudí. Uviedol to v piatok informačný portál DutchNews.nl s odkazom na Národný zdravotný inštitút RIVM.

Dlhý covid zahŕňa celú skupinu príznakov nasledujúcich po prekonaní akútnej fázy ochorenia COVID-19. Typickými symptómami sú neprekonateľná únava a malátnosť, dýchavičnosť už pri menšom pohybe, ako aj závraty, kašeľ, bolesti kĺbov a svalov, strata čuchu, chuti a iné.

Prečítajte si tiež:

Kľúč k úspechu

RIVM informoval, že imunológ René Lutter z Amsterdamskej univerzitnej nemocnice, ktorý je súčasťou medzinárodnej výskumnej skupiny zaoberajúcej sa príčinami dlhého covidu, identifikoval enzým, ktorý vedie k tomu, že krvinky pacientov sa ničia.

Lutter v rozhovore pre denník Volkskrant povedal, že enzým IDO-2 objavil v "šialených množstvách" v srdci, pľúcach a mozgu ľudí, ktorí zomreli na COVID-19.

Následné krvné testy na pacientoch trpiacich dlhým covidom rovnako ukázali prítomnosť tohto enzýmu, ktorý sa môže stať ústredným faktorom v boji proti postcovidovému syndrómu.

Ak je totiž príčinou ochorenia uvedený enzým, Lutter si myslí, že našiel liek. Laboratórne experimenty ukázali, že enzým môže byť zastavený experimentálnym liekom proti rakovine.

Prečítajte si tiež:

Potreba ďalšieho výskumu

Na uskutočnenie ďalšieho klinickému výskumu na ľuďoch však Lutter a jeho tím potrebujú pomoc šiestich farmaceutických spoločností, ktoré vyrábajú liek proti rakovine, medzi ktoré patria Bayer, Brystol Myers Squibbs a aj jedna malá holandská farmaceutická spoločnosť.

Tie zatiaľ odmietli liek poskytnúť, podľa Luttera "pravdepodobne z komerčných dôvodov".

"Majú však aj spoločenskú zodpovednosť. Počet pacientov s dlhým covidom je veľký a musíme preskúmať akúkoľvek možnú liečbu," uviedol pre Volkskrant.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) koncom júna tohto roka vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa počas prvých troch rokov pandémie koronavírusu mohol vyvinúť postcovidový syndróm u 36 miliónov ľudí v Európe a niektorých častiach Strednej Ázie.

Znamená to, že jeden z 30 ľudí tohto regiónu môže trpieť na dlhý covid.

Pozrite si reportáž o tom, že mačky zabíja koronavírus:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.