V Británii zomrela žena, ktorá sa otrávila novičokom

Dawn Sturgessová
Zdroj: Profimedia.sk

Jej partner zostáva v nemocnici v kritickom stave.

Žena, ktorá bola v meste Amesbury ležiacom na juhovýchode Anglicka minulý týždeň vystavená účinkom nervovoparalytickej látky typu novičok, v nemocnici zomrela. Oznámila to v nedeľu spravodajská televízia Sky News.

Štyridsaťštyriročná Dawn Sturgessová, matka troch detí, zomrela v nedeľu večer v okresnej nemocnici v neďalekom meste Salisbury, kde sa novičkom v marci otrávili bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. Polícia začala v súvislosti s jej úmrtím začala vyšetrovanie vraždy.

Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

Zo záznamov kamier vyplýva, že obaja si v piatok kupovali alkohol a v piatok popoludní a večer boli v Salisbury, kde navštívili niekoľko obchodov. Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by dvojica, známa konzumáciou drog, navštívila niektoré z miest v Salisbury, ktoré boli dekontaminované po otrávení Skripaľovcov.

Miestna polícia uviedla, že do nemocnice zatiaľ neprišiel nik ďalší s rovnakými príznakmi otravy ako Sturgessová a Rowley. Šéf britskej protiteroristickej polície Neil Basu označil správu o smrti Dawn Sturgessovej za "šokujúcu a tragickú". "Táto strašná správa iba posilní našu snahu identifikovať a postaviť pred súd osobu alebo osoby zodpovedné za to, čo sa dá nazvať len ako nehorázne, bezohľadné a barbarské konanie," povedal Basu.

Britská premiérka Theresa Mayová podľa agentúry PA v reakcii uviedla, že je "zhrozená a šokovaná".

Británia z otravy Skripaľovcov obviňuje Rusko, čo však Moskva popiera. Celá kauza vyvolala vážnu diplomatickú roztržku medzi Ruskom a Západom.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novičok

Dôležité udalosti