V Poľsku našli pozostatky „upírskeho dieťaťa“ zo 17. storočia. Výskumníci opisujú zvláštne praktiky

Pozostatky dieťaťa boli uložené tvárou nadol a časť kostry, ktorá sa zachovala, bola upevnená trojuholníkovým zámkom, akoby išlo o upíra.
Pozostatky dieťaťa boli uložené tvárou nadol a časť kostry, ktorá sa zachovala, bola upevnená trojuholníkovým zámkom, akoby išlo o upíra. Zdroj: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Na cintoríne v Poľsku našli pozostatky dieťaťa zo 17. storočia, ktoré podľa vedcov pochovali s „protiupírskymi“ opatreniami.

Hrob objavili na cintoríne, na ktorý podľa všetkého pochovávali ľudí, ktorých vylúčili zo spoločnosti a takých, ktorých sa žijúci báli. Minulý rok našli veľmi blízko pozostatky ženy, ktorá bola pochovaná podobne.

Prečítajte si tiež:

Báli sa ho 

Na pozostatky zo 17. storočia narazili vedci z Univerzity Mikuláša Koperníka v Toruni v obci Pień neďaleko mesta Bydhošť.

Chlapca, ktorý umrel vo veku päť až sedem rokov, pochovali tvárou nadol.

Podľa vedcov táto skutočnosť naznačuje, že sa mohli živí zosnulého báť. 

„Otočenie tvárou nadol malo zabezpečiť, že sa zosnulý zahryzne do zeme, aby už pre miestnych nepredstavoval hrozbu,“ píšu výskumníci.

Zachovala sa len spodná polovica kostry dieťaťa. Pod ňou archeológovia objavili trojuholníkový zámok. Podľa všetkého išlo o opatrenie, aby podozrivý upír ostal pochovaný.

Analýza vrstiev pohrebiska ukazuje, že hrob niekto po pochovaní otvoril a zvyšok mŕtvoly zobral.

Zvláštne hroby aj praktiky 

Výskumníci našli len o dva metre ďalej vlani veľmi podobný hrob. V ňom ležala mladá žena, ktorú pochovali so zámkom okolo nohy. Tá však mala aj kosák okolo krku, ktorý mal podobne zabrániť tomu, aby sa postavila.

Objavy na záhadnom cintoríne. Na týchto snímkach môžete vidieť aj kosák, ktorý mala mladá žena v hrobe okolo krku. Zdroj: Univerzita Mikuláša Koperníka v Toruni

Práve tento minuloročný objav ich motivoval k tomu, aby na cintoríne ďalej pátrali. Vedci konštatujú, že našli viacero nezvyčajných hrobov.

Ide napríklad o niečo, čo opísali ako „záhadný zhluk“ detských kostier či pozostatky tehotnej ženy, ktorá mala v lone zachovaný plod. Ženu pochovali v tvrdej kamenistej štruktúre, tak, aby sa dala len ťažko vykopať.

Cintorín odvrhnutých 

V písomných prameňoch ani na mapách sa o pohrebisku nenachádza žiadna zmienka.

„To je typické pre cintoríny, na ktorých pochovávali ľudí, ktorí boli vylúčení z komunity nielen počas života, ale aj počas smrti,“ uvádza Dariusz Polinski, vedúci archeologického výskumu na nálezisku v Pieńi.

„Zdá sa, že vzhľadom na veľký počet atypických hrobov so stopami po zvláštnych praktikách, ktoré jasne ukazujú, že sa zosnulého báli, sa dá predpokladať, že aj toto je cintorín odvrhnutých,“ uzatvára Polinski. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.