Britská premiérka Mayová aj napriek odchodu ministrov bráni plán pre rokovania s EÚ

Bývalý londýnsky starosta Boris Johnson.
Zdroj: TASR/AP

Odstupujúceho šéfa diplomacie Borisa johnsona by mal nahradiť Jeremy Hunt, ktorý bol doteraz ministrom zdravotníctva a sociálnych vecí.

Novým britským ministrom zahraničných vecí sa stane Jeremy Hunt, ktorý bol doteraz ministrom zdravotníctva a sociálnych vecí. Agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na oznámenie úradu britskej vlády.

Konzervatívec Hunt nahradí vo funkcii Borisa Johnsona, ktorý v pondelok odstúpil pre nezhody v kabinete premiérky Theresy Mayovej, týkajúce sa spôsobu vystúpenia Británie z EÚ. Ako minister zdravotníctva a sociálnych vecí slúžil od roku 2012.

V súčasnej vláde je Hunt považovaný za jedného z ministrov, ktorí sú najviac lojálni Mayovej, doplnila agentúra AP.

Zdroj: TASR/John Stillwell/PA via AP

Mayová bráni plán pre rokovania s EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová obhajovala v pondelok na pôde parlamentu plán budúcich obchodných vzťahov Británie s EÚ, ku ktorému dospel jej kabinet koncom minulého týždňa, hoci boli vládnuci konzervatívci doteraz v tejto otázke nejednotní.

Podľa jej slov je prijatý plán správny, a to i napriek tomu, že v posledných hodinách viedol k odstúpeniu britského ministra pre tzv. brexit Davida Davisa, ako aj ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, informovali agentúry AP a DPA.

Na základe dohodnutého "kolektívneho postoja" má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Mayová pred členmi dolnej komory parlamentu povedala, že tento zámer predstavuje "správny brexit", lebo umožní vyhnúť sa zavedeniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Tá sa po vystúpení Británie z EÚ, naplánovanom na 29. marca 2019, stane vonkajšou hranicou európskeho bloku.

Mayová počas vystúpenia pred zákonodarcami vyjadrila poctu odchádzajúcim ministrom, ktorí sa s uvedeným plánom nestotožnili. Davis a Johnson podľa nej priniesli "dôležité príspevky", nenašli však s ňou spoločnú reč, pokiaľ ide o "najlepší spôsob, ako splniť spoločný záväzok rešpektovať výsledky referenda" o brexite z roku 2016.

V súvislosti so samotným plánom ďalšieho postupu v rokovaniach s EÚ, ktorý zástancovia brexitu považujú za príliš "mäkký", Mayová v pondelok uviedla, že návrhy Londýna sú pre druhú stranu "výzvou". "Vyžaduje si to, aby znova premýšľali, odpútali sa od postojov, ktoré doteraz prijali, a dohodli sa na novej a spravodlivej rovnováhe medzi právami a povinnosťami," vyhlásila.

Davis sa rozhodol odstúpiť po tom, čo Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu jeho návrhy, týkajúce sa budúcich vzťahov Británie s EÚ. Johnson ako popredný predstaviteľ kampane za tzv. tvrdý odchod Británie z EÚ zase s dohodnutým plánom údajne súhlasil len s veľkým odporom.

Okrem Davisa odstúpili zo svojich funkcií aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová. Vlna rezignácií podľa britských médií uvrhla Mayovej vládu do ďalšej krízy. Premiérka už stihla vymenovať za nového ministra pre brexit Dominica Raaba, ktorý bol doteraz ministrom výstavby, zatiaľ čo meno nástupcu Johnsona by mala oznámiť čoskoro.

Libra po rezignácii druhého člena kabinetu zamierila nadol

Kurz britskej libry v pondelok klesol po rezignácii ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, ktorá zvýšila tlak na premiérku Theresu Mayovú. Johnson nasledoval ministra pre brexit Davida Davisa, ktorý tiež odstúpil z funkcie na znak nesúhlasu s plánmi premiérky Mayovej.

Libra pred rezignáciou Johnsona rástla, keďže investori špekulovali, že Mayovej sa bude ľahšie rokovať s Bruselom bez odporcov voči jej vízii brexitu vo vnútri kabinetu. Po odstúpení Johnsona sa však zvyšuje nebezpečenstvo, že premiérka môže čeliť hlasovaniu o dôvere, a tiež riziko odchodu Británie z bloku bez dohody.

Libra po Johnsonovej rezignácii klesla o polovicu na 1,3259 USD/GBP z 1,3363 USD/GBP, čo bola jej najvyššia hodnota od 14. júna. A oslabila aj oproti euru, a to o 0,3 % na 88,625 pencí za jedno euro.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Johnson

Dôležité udalosti