Nie je nič, čo by ju na materstve tešilo. Dvanásťročné dievča znásilnili, pre zákaz potratov musela porodiť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Antonio Guillem

Prísne interrupčné zákony v amerických štátoch si vyberajú svoju daň. Najviac na ne doplácajú chudobné a mladé dievčatá. V štáte Mississippi síce platia aj výnimky, no málokedy ich uznajú. Trinásťročná Ashley radšej odišla zo školy a svoje dieťa tají aj pred kamarátmi.

Ďalší hrozivý dopad zákazu interrupcií v USA. Len trinásťročné znásilnené dievča muselo donosiť a porodiť dieťa.

Štát Mississippi je jedným z tých, ktoré pristúpili k sprísneniu interrupčnej legislatívy. Ženy, ktoré si to môžu dovoliť, cestujú do iných krajín, 13-ročná Ashley na výber nemala.

Prečítajte si tiež:

Zákaz platí aj vo všetkých okolitých štátoch

Príbeh trinásťročnej Ashley priniesol magazín TIME. Na jeseň minulého roka ju za domom znásilnili. Nikomu nič nepovedala, ale jej mama Regina si všimla, že niečo nie je v poriadku.

Dovtedy jej dcéra rada chodila von a natáčala zábavné videá na TikTok. Odrazu nechcela vychádzať zo svojej izby. Keď v novembri dovŕšila 13 rokov, nechcela oslavovať. Sedela v izbe a plakala. Odmietala mame povedať, čo sa stalo.

O niekoľko mesiacov sa Ashley cítila zle a vracala. Mama ju vzala do nemocnice a tam jej oznámili, že je tehotná. Bola približne v desiatom až 11. týždni.

Pri druhej návšteve sa lekárky opýtali, či existujú možnosti ako tehotenstvo ukončiť. Pred siedmimi mesiacmi by malo dievča ako Ashley niekoľko možností do dvoch hodín cesty autom. Teraz mala gynekologička pre Ashley a jej rodinu len jednu odpoveď: V Mississippi interrupciu nemôže podstúpiť. K zákazu sa pridali aj všetky okolité štáty.

Lekárka rodine poradila, že najbližšie zariadenie, kde by zákrok mohla podstúpiť, je v Chicagu. Na deväťhodinovú cestu by potrebovali peniaze na benzín, na hotel a aj na samotný zákrok. Bolo rozhodnuté. Pre Ashley neexistuje iná možnosť, ako dieťa donosiť.

Prečítajte si tiež:

Dieťa chce utajiť aj pred kamarátmi

Keď Ashley vstúpila do druhého trimestra, tehotenstvo už na nej bolo vidieť. Snažila sa to skrývať a odišla zo školy. Jej mama všetkým povedala, že musí podstúpiť vážnu operáciu a bude sa vzdelávať doma. Nechcela, aby Ashley súdili ľudia, ktorí ani nevedia, čo sa naozaj stalo.

Od znásilnenia je Ashley takmer úplne ticho. O incidente nechce hovoriť. Polícia to vyšetruje, ale dodnes oficiálne neuverili, že Ashley otehotnela po znásilnení.

Nepozná nikoho, kto by mal malé dieťa a chce to utajiť aj pred kamarátmi. So školou je dohodnutá, že vo vzdelávaní bude pokračovať doma, kým jej dieťa nepodrastie.

Novinári z magazínu TIME sa Ashley opýtali, či je niečo na materstve, čo ju teší. Nič nepovedala, iba pokrútila hlavou. Dievčatám odkazuje, aby si dávali pozor a boli v bezpečí.

Prečítajte si tiež:

Zákaz potratov najviac zasiahne chudobné ženy

Štvrť, v ktorej Ashley žije, je poznačená chudobou. Väčšinu obyvateľov tvoria Afroameričania a táto oblasť sa vyznačuje aj mimoriadne zlou zdravotnou starostlivosťou pre ženy.

Mississippi má druhú najvyššiu mieru úmrtnosti matiek v krajine so 43 úmrtiami na 100-tisíc narodených detí. Černošky v Mississippi majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na komplikácie súvisiace s tehotenstvom ako biele ženy.

Podľa magazínu TIME zákaz potratov v Mississippi povedie k prudkému nárastu pôrodnosti najmä medzi chudobnými ľuďmi.

Zákon umožňuje výnimky, napríklad znásilnenie alebo ohrozenie života matky, no podľa zistení amerických novinárov, výnimky sa takmer vôbec neuznávajú.

V Mississippi od sprísnenia potratov urobili len dve výnimky a umožnili ženám ukončiť tehotenstvo.

Krajina sa trápi aj s nedostatkom lekárov a centier pre ženy. Mnohé zistia, že sú tehotné, až keď sú v pokročilom štádiu. Situácia s lekármi sa zrejme tak skoro nevyrieši. Podľa dostupných údajov mladí gynekológovia nechcú ísť pracovať do štátov, kde platia prísne potratové zákony.

Tisícky ľudí protetovali v Poľsku za právo žien na interrupciu. V krajine pribúdajú úmrtia tehotných žien, ktorým lekári neukončili včas tehotenstvo. Dôvodom sú prísne zákony. Pozrite si reportáž (15. 6.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.