Objav, ktorý prepíše učebnice: Pod povrchom Austrálie sa skrýva najväčší kráter po dopade meteoritu

Objav, ktorý prepíše učebnice: Pod povrchom Austrálie sa skrýva najväčší kráter po dopade meteoritu
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Geofyzikálne dôkazy naznačujú, že hlboko pod Austráliou existuje masívna magnetická anomália. Odborníci si myslia, že by mohlo ísť o zvyšky najväčšieho meteorického krátera na Zemi, píše portál Live Science.

Prekonal by tak doteraz najväčší známy kráter - Vredefort, ktorý sa nachádza na území Južnej Afriky a má priemer 300 km. Na planétu dopadol pred viac ako dvomi miliardami rokov a spôsobil ho asteroid s priemerom 10 až 15 km.

Podľa súčasných odhadov má kráter, ktorý sa nachádza na území juhovýchodnej Austrálie v štáte Nový Južný Wales, priemer až 520 km. Štúdiu mapujúcu výskum možného krátera publikovali v odbornom časopise Tectonophysics.

Vedci však tvrdia, že na potvrdenie vesmírneho pôvodu štruktúry Deniliquin, ako magnetickú anomáliu nazývajú, je ešte potrebné vykonať viacero vrtov.

Pre porovnanie, tretí najväčší kráter Chicxulub, ktorý vznikol po dopade meteoritu na mexický polostrov Yucatán, má priemer 180 km. Jeho dopad a následné dôsledky sú považované za hlavnú príčinu vyhynutia nelietajúcich dinosaurov.

História bombardovania Zeme asteroidmi je do značnej miery neprebádaná. Identifikáciu impaktných kráterov totiž komplikuje erózia aj sedimentácia a hlavným dôkazom o ich skutočných rozmeroch sú často iba nálezy rozptýlených pozostatkov meteoritu - zväčša ide o ťažké kovy.

Prečítajte si tiež:

​​Tie najväčšie krátery preto na satelitných snímka väčšinou na prvý pohľad nevidíme. Niekedy môžu úplne zmiznúť aj v dôsledku subdukcie, pri ktorej sa jedna tektonická platňa podsúva pod druhú.

Hlavným poznávacím znakom impaktných kráterov je vyvýšený stred. Keď meteorit zasiahne našu planétu, vytvorí kráter so zdvihnutým jadrom. Ide o rovnaký princíp, ako keď hodíte kamienok do vody, ktorá sa v dôsledku elasticity vodnej hladiny po dopade vymrští smerom nahor.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o rekordne blízkom prelete veľkého asteroidu okolo Zeme.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.