V Afrike sa schyľuje k dráme. Vojenský zásah v Nigeri plánuje skupina západoafrických štátov

V Afrike sa schyľuje k dráme. Vojenský zásah v Nigeri plánuje skupina západoafrických štátov
Armáda ECOWAS - ilustračné foto. Zdroj: Kwame Adzaho Amenortor / Anadolu Agency

Šéfovia armád Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri "hneď, ako bude vydaný rozkaz".

Všetky možnosti vrátane diplomatického riešenia však naďalej zostávajú na stole, uviedol podľa agentúry DPA v piatok večer v hlavnom meste Ghany Akkra komisár ECOWAS-u pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah. 

Vojenskí predstavitelia deviatich z 15 členských krajín bloku predtým na dvojdňovom stretnutí diskutovali o možnej vojenskej intervencii v Nigeri po zosadení demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. 

Musah informoval, že Niger najprv navštívi sprostredkovateľská misia ECOWAS-u. Ak jej úsilie zlyhá, blok štátov pristúpi k vojenskému riešeniu, ktorého cieľom bude obnovenie ústavného poriadku v Nigeri. Do bloku štátov patria napríklad Mali, Nigéria či Senegal.

Pätnásť členských krajín bloku. Zdroj: Profimedia

Aktivácia pohotovostnej jednotky už podľa Musaha prebieha a jej príslušníci sú pripravení "kedykoľvek" zasiahnuť. Stanovený bol aj dátum potenciálnej intervencie, nie je ho však možné zverejniť. S účasťou na zásahu súhlasili všetky členské štáty okrem Kapverd a tých, kde je pri moci armáda. 

Prečítajte si tiež:

Junta v Nigeri, ktorá sa ujala moci 26. júla, vyhlásila, že je ochotná rokovať, no doteraz blokovala všetky diplomatické snahy ECOWAS-u. Toto združenie požaduje okrem obnovenia ústavného poriadku aj návrat zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma k moci, ktorý je v domácom väzení. 

Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov bol pred prevratom jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu. Francúzsko a USA majú v tejto krajine, ktorá leží na kľúčovej migračnej trase do Európy, dôležité vojenské základne.

Z krajiny utekajú tisíce ľudí, pozrite si archívnu reportáž

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti