Nový trend na TikToku: Ranná rutina pred prácou spôsobuje ošiaľ

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Nattakorn_Maneerat

Niektoré trendy na sociálnych sieťach majú aj vyšší zmysel. Zabehnuté návyky majú na naše telo pozitívny vplyv. Každodenná rutina môže ovplyvniť mentálne zdravie.

Na sociálnej sieti TikTok sa objavil trend, kde ľudia natáčajú svoju rannú rutinu predtým, ako idú do práce. Tento trend sa nazýva „5 to 9 before 9 to 5“, čo v preklade znamená, že čo ľudia robia pred 9. hodinou ráno pred tým, ako im začne práca. 

So CNN sa so svojimi rutinami zdôverili dve užívateľky TikToku Maddi Todd a Veronique Davidson. 

Ranná rutina pred prácou

Todd začína svoje ráno pred prácou tým, že vstane o 4:30 a jej kroky nasledujú do fitnesscentra. Nasleduje samotné cvičenie a potom raňajky v pohodlí domova.

Nasleduje kŕmenie domácich zvierat, upratovanie svojho príbytku a na záver sa začne chystať do práce. 

Todd tvrdí, že to síce nie je vždy ľahké, ale samotná skorá ranná rutina má pre ňu zmysel a ovplyvňuje aj jej ďalšie veci počas dňa. 

Pre CNN spomína na svoje začiatky s natáčaním jej ranného vlogu. Samú seba nikdy nepovažovala za ranné vtáča. Počas roka 2022 zostala uviaznutá v práci, ktorá ju dusila a hľadala nejakú výzvu.  

Ani nevie ako, ale jedného dňa sa štyri hodiny pred prácou ocitla vo fitnesscentre. Neskôr začala točiť vlogy svojej rannej rutiny a tak vznikol aj trend s každodennou rutinou. 

V roku 2022 sa tento trend stal virálnym na TikToku a to najmä vďaka užívateľom ako Todd. 

Toddovej videá majú miliónové pozretia najmä preto, že nie sú strojené, ale sú úplne prirodzené. TikTokerka v nich ukazuje realitu, že nie je úplne jednoduché vstávať skoro ráno a začať svoje deň aktívne.  

Prečítajte si tiež:

Čas pre seba je dôležitý

Svojimi videami chce svojim sledujúcim ukázať, že ráno ženy nie je vždy uhladené a očarujúce, ale občas i náročné. Todd točí svoje dni úprimne a bez akýchkoľvek príkras. 

Okrem toho, že jej videá majú obrovské dosahy, označenie tejto jej rutiny „od piatej do deviatej pred deviatou a piatou“ malo v aplikácií TikTok viac ako 70 miliónov zobrazení. 

Okrem tohto trendu existuje rovnako aj opak, teda rutina po piatej. Mnoho ľudí si na svoje rutiny vyhradzuje čas po práci. Po práci sa venujú športovým aktivitám, vareniu večere alebo sledovaniu filmov.

TikTokerka Veronique Davidson z Toronta trávi svoje ráno cvičením, meditáciou a čítaní skôr ako sa začne chystať do práce.

Čas pred prácou je pre ňu nesmierne dôležitý, pretože ako sama tvrdí, je to jej jediný čas počas celého dňa, kedy má čas sama na seba. 

Popri klasickej práci má aj prácu na polovičný úväzok. Ranná rutina jej pomáha zvládať obrovské pracovné vyťaženie.  

„Milujem ranné vstávanie v uvoľnenej atmosfére a robím niečo pre seba omnoho skôr, ako sa mi začne pracovný kolotoč. To, že venujem čas sama seba a napĺňam svoje potreby, ma drží nohami pevne na zemi,“ dodáva Davidson. 

Davidson praktizuje skoré ranné vstávanie už viac ako dva roky. Svoju rutinu začala účelovo práve z dôvodu, aby sa uistila, že napĺňa svoje potreby počas stresujúceho obdobia cez pandémiu Covid-19 a popri svojich dvoch prácach.

Dodáva, že jej tento zvyk pomohol k mentálnej pohode a celkovej radosti. 

Todd sa zdôverila, že ranná rutina pred prácou má na ňu pozitívny vplyv v rôznych oblastiach. Začala tvoriť svoj vlastný fitness obsah, pretože ten, ktorý sa jej na TikToku zobrazoval, nebol pre ňu vhodný.

Momentálne sa teší na každodenné ranné vstávanie a baví ju to, čo robí.

Ranná rutina nie je pre každého 

Názor na rannú rutinu má aj expert na spánok, tvrdí, že to nie je pre každého. 

K tomuto trendu sa vyjadrila aj spánková vedkyňa Vanessa Hill, ktorá tvrdí, že skoré ranné vstávanie funguje najmä pre tých, ktorí sú prirodzene ranné vtáčatá.

Hill je sama TikTokerkou a často sa na sociálnej sieti vyjadruje k rôznym trendom, ktoré sú aktuálne a hodnotí ich výhody a nevýhody.  

Pre CNN povedala, že ranné typy ľudí sa môžu cítiť nabití energiou a motivovaní ale na tých, ktorí nie sú ranné vtáčatá, to môže mať skôr opačný efekt. Budú menej produktívni, mrzutí a robiť zlé rozhodnutia. 

Prečítajte si tiež:

„Ak nie ste ranné osoby, skoršie vstávanie ako v čase, v ktorom bežne vstávate, môže mať na vás opačný efekt, namiesto pozitívnych vplyvov to môže spôsobovať stres,“ dodáva Hill. 

Tí, čo nie sú obľúbenci ranného vstávania, môžu svoje aktivity presunúť na neskoršiu hodinu. Stále môžu zostať fit, dodržiavať svoje zdravé návyky a naplánovať si ich až po práci. 

Pre tých, ktorí skúsili rutinu medzi piatou a deviatou a nedarilo sa im dodržiavať tento režim, má vedkyňa Hill radu, že je lepšie sa nenútiť, ale uprednostniť kvalitný oddych.  

Tipy ako začať

Ak niekoho inšpirovali príbehy TikTokeriek Toddovej a Davidsonovej, tu je cesta ako dosiahnuť rannú rutinu. 

Obe sa zhodli na tom, že ich ranná rutina medzi piatu a deviatou začína už večer predtým. Obmedziť televízor na určitý čas, zriecť sa alkoholu počas pracovného týždňa a vopred si vyberať odev na nasledujúci deň.  

Pre tých, ktorí chcú tento trend vyskúšať a začať ho praktizovať, by si nemali zbytočne na seba nakladať veľa. Dôležité je brať to s ľahkosťou a nenútiť sa zbytočne do toho, ak to prirodzene nefunguje. Malo by to opačný efekt.  

Na záver Todd dodáva, že počas dní voľna počúva svoje telo a keď si žiada spánok, nepreháňa to s rutinou a radšej si oddýchne.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme TikTok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.