V ZOO sa narodila unikátna žirafa bez škvŕn. Zdá sa, že je jediná svojho druhu

Žirafa bez škvŕn
Jedinečná žirafa, ktorá sa narodila bez škvŕn. Zdroj: Profimedia.sk

V ZOO v Tennessee sa narodila žirafa, ktorá sa od iných odlišuje najmä tým, že nemá škvrny. Jedinečný úkaz prilákal pozornosť návštevníkov a spôsobil záujem po celom svete. Ľudia sa mohli zapojiť do súťaže o meno pre žirafu.

V ZOO v Tennessee privítali neobyčajnú žirafu. Nemá žiadne škvrny. Žirafa bez škvŕn sa narodila na konci júla v Brights ZOO v meste Limestone v Tennessee. Experti veria, že je to jediná jednofarebná žirafa sieťovaná svojho druhu.

V nedeľu oznámila ZOO súťaž v pomenovaní žirafieho mláďaťa, ktoré si už návštevníci môžu prísť pozrieť.

Nová žirafa však nie je prvá svojho druhu, záznamy o jednofarebnej žirafe pochádzajú zo ZOO v Tokyu, kde v roku 1972 mali žirafu menom Toshiko, tá sa narodila v ZOO Ueno. Pre CBS News sa vyjadril riaditeľ ZOO David Bright.

Žirafy sieťované sú druh žiráf s hnedými alebo oranžovými škvrnami. Pôvodne pochádzajú z Afriky a v roku 2018 boli podľa Nadácie na ochranu žirafy pridané na zoznam ohrozených druhov.

ZOO verí, že neobyčajný úkaz v podobe jednofarebnej žirafy prinesie pozornosť na výzvy, ktorým druhy čelia vo voľnej prírode, vyjadrila sa v tlačovej správe.

„Medzinárodné pokrytie spojené s narodením našej jedinečnej žirafy upriamilo viac ako potrebné svetlo na ochranu žiráf,“ povedal Tony Bright, zakladateľ Brights ZOO. „Žirafy žijúce vo voľnej prírode pomaly, ale isto miznú, až 40-percent voľne žijúcich žiráf vymrelo za posledné tri dekády.“

V pondelok ZOO oznámila užší zoznam mien, zapojených do súťaže: Kipekee, čo v preklade znamená výnimočný, Firyali - nezvyčajný, neobyčajný, Shakiri - ona je najkrajšia a posledné meno Jamella, čo znamená, jedna z najkrajších.

Prečítajte si tiež:

V roku 2020 bola v Keni spozorovaná rodina troch vzácnych bielych žiráf. Toto nezvyčajné sfarbenie spôsobuje leucismus, čo znamená, že je znížená pigmentácia, a to v konečnom dôsledku vytvára bielu kožu.

Po tom, čo boli dve žirafy zabité pytliakmi, sa ochranárska skupina rozhodla vybaviť poslednú, tretiu žirafu GPS zariadením, aby mohli zaznamenávať jej pohyby a zároveň ju držať čo najďalej od pytliakov.

Zoologické záhrady nie sú sebestačné. Bez dotácií by neprežili. Viac k tejto téme v nasledujúcej reportáži (18.8.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.