Všetko naokolo ľahlo popolom. Havajčanka vysvetlila, prečo jej dom zostal ušetrený

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zhruba 850 ľudí je stále nezvestných po lesných požiaroch, ktoré tento mesiac spustošili americký havajský ostrov Maui. Z istého uhlu pohľadu je tento počet nezvestných pozitívna správa, keďže to predstavuje pokles z viac ako 2 000 bezprostredne po požiaroch, skonštatoval starosta ostrova Maui Richard Bissen.

Požiare, ktoré zničili väčšinu historického mesta Lahaina a sú považované za najhoršiu živelnú pohromu v histórii štátu Havaj, majú 114 potvrdených obetí.

V Lahaine, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Havajských ostrovov (1820 - 1845) ľahlo popolom až 250 budov. Požiar zrovnal so zemou celé štvrte, no uprostred tej skazy zostal stáť jeden dom s červenou strechou.

Snímky plameňmi nedotknutej budovy obleteli sociálne siete a stali sa symbolom ničivej katastrofy. Prečo práve táto budova zostala ušetrená? Majiteľka domu v rozhovore pre portál denníka Los Angeles Times hovorí, že mali obrovské šťastie, zároveň však dodala, že mu išli nevedomky naproti.

Prečítajte si tiež:

​Maliarka Dora Atwater Millikinová si myslí, že jej dom ako jediný zostal stáť aj vďaka tomu, že pri nedávnej rekonštrukcii urobili na stavbe kľúčové úpravy. Zdôraznila však, že ich cieľom nebolo urobiť z neho požiaru odolný dom.

„Ten dom je celý z dreva, takže o nejakej odolnosti voči požiaru nemôže byť reč,“ uviedla pre americký denník.

Približne 100 rokov starý dom spolu s manželom vlastnia iba tri roky. „Nechceli sme robiť žiadne veľké zmeny, máme radi staré budovy,“ dodala na margo rekonštrukcie.

Kľúčové rozhodnutia pri rekonštrukcii domu

Jedným rozhodnutím, ktoré zrejme pomohlo zachrániť budovu bolo, že vymenili starú asfaltovú strešnú krytinu za strechu z hrubého plechu.

Požiar na Maui bol špecifický tým, že k jeho šíreniu pomáhal mimoriadne silný vietor. Vo vzduchu tak lietali aj oveľa väčšie horiace kusy dreva, ako je bežné.

Práve žeravé uhlíky sú akýmsi predvojom lesných požiarov a dokážu napáchať škody ešte predtým, než sa priblížia samotné plamene.

Zatiaľ čo asfaltové strechy začnú horieť krátko po zásahu horiacimi troskami, po plechovej streche sa väčšinou skĺznu dole.

Ďalším opatrením, ktoré manželia na dome urobili bolo, že zo stien odstránili popínavú vegetáciu. Urobili to preto, aby sa zbavili termitov. Z rovnakého dôvodu pribudol okolo domu kamenný pás, ktorý vytvorili bariéru medzi stenami a trávnikom.

„Ak sú kríky a kroviny, najmä tie horľavé, priamo pri dome a žeravé uhlíky ich zapália, teplo môže rozbiť okno a odtiaľ sa dostane priamo do domu,“ uviedla pre LA Times expertka na protipožiarnu ochranu Susie Kocherová.

Dom s červenou strechou mohol ťažiť aj z toho, že nebol príliš blízko susedných nehnuteľností – čo je veľmi často hlavným motorom pre šírenie požiarov. Bo chránený z troch strán - oceánom, cestou a prázdnym pozemkom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Požiar

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.